a nie łatwiej po prostu podać tematy/zadania przez internet dla
wszystkich szkół które w tym samym czasie rozpoczynają próbną maturę?


To jest przykładowy arkusz maturalny:
http://slimak.onet.pl/_m/matury/matura2006/ark_nr15_p.pdf


· | W związku z tym, że CKE uznało środowisko linuksowe za zdatne do
| pisania matury,
| Taaa... Mnie zastanawia kto takie środowisko przygotuje na mature jak
| ktoś sobie zażyczy Linuksa? Pani od zetpete?
Nie wiem. Prawdę powiedziawszy będę z radością obserwować zamęt, jaki
wywołam, życząc sobie Linuksa. :)


Hehe... Ty też? O jak miło. I tak pewnie będę jedyny z rocznika.

| Czy (czym) SO różni się od OOo?
| Praktycznie niczym, SO ma dodane kilka funkcjonalności ale nie są one
| kluczowe, format plików i generalne działanie jest to samo.


OOo nie ma programu do obsługi bazy danych, a w informatorze maturalnym,
w przykładowym arkuszu jest właśnie z niej zadanko. Czytałem gdzieś, że
SO ma do tego jakiś soft...OOo nie ma programu do obsługi bazy danych, a w informatorze maturalnym,
w przykładowym arkuszu jest właśnie z niej zadanko. Czytałem gdzieś, że
SO ma do tego jakiś soft...


A chyba, że tak. Ja to w drugą stronę zrobiłem. Znaczy pomyślałem, że
może nie będzie baz danych ;)

Pozdrawiam


W odpowiedzi na pismo z dnia pią 18. czerwca 2004 22:32 opublikowane na
alt.pl.comp.os.linux.newbie podpisane Tomasz Melcer:

OOo nie ma programu do obsługi bazy danych, a w informatorze maturalnym,
w przykładowym arkuszu jest właśnie z niej zadanko. Czytałem gdzieś, że
SO ma do tego jakiś soft...


No ale czy to oznacza, że moja szkoła ma kupować SO? :(
Skończy się na tym, że większość szkół odpowie ,,brak warunków
technicznych'' i tyle.


· 

Nie wiem czy ten temat został poruszany wiem że na forum jest co będzie ma maturze ale ogólne
A propozycją moją jest stworzenie działu /tematu z przykładowymi arkuszami i rozwiązaniami
W razie czego omówieniem problemów tych trudniejszych zarówno w zakresie podstawowym jak i rozszerzonym

cóż, moja odpowiedź nie ucieszy leniwych, ale (choć nie mam za dużego doświaczenia - sama się do tej matury przygotowuję) to myślę, że nie ma sensu uczyć się tylko "pod maturę" - oczywiście zależ, czy chcesz ją zdać dobrze, czy po prostu zdać.
Poza tym, matura sama w sobie bywa głupia, z błędami merytorycznymi w pytaniach i kluczach odpowiedzi, co nie ułatwia sprawy.
Polecam książki obu wydawnictw, Operonu i WSiPu, są dobre, raczej rozumie się to, co piszą, ale są rzeczy, których po prostu nie ma operon, a ma wsip i na odwrót.
Oprócz tego przyjemna jest "Biologia" Villego, polecają też repetutorium Danowskiego (ale nic nie jestem w stanie o nim powiedzieć bo przestraszyłam się tych trzech tomów).
I,oprócz podręczników szkolnych, testy, arkusze maturalne itd... Operon ma niezłe przykładowe zadania maturalne pogrupowane działami - dobere przy powtórce, podobnie jak pakiety zadań i testy Barbary Bukały (wyd. OMEGA) i stare testy z egzaminów wstępnych na akademie medyczne i kierunki przyrodnicze - testy z biologii A. Persony wyd. Medyk. Te ostatnie szczególnie polecam, ze względów praktycznych - testy wygodnie się rozwiązuje, nie marnujesz stosów papieru, po drugie, są dobre i wymagają trochę wysiłku.
powodzenia i za mnie też trzymajcie kciuki!

Na rynku jest kilka jesli nie wiecej roznych wydawnictw, ktore prezentuja zadania, przykladowe arkusze, typowo maturalne. Nie wiem, czemu wszyscy tak wychwalaja kompedia operonu, nie dosc,z e to bardzo droga impreza, to imho nie jest to az takie dobre wydawnictwo dla tych, ktorzy naprawde chca wiedziec o co w przedmiocie chodzi. za duzo kolorow, nie za duzo informacji...

Matematyka będzie jednym z obowiązkowych przedmiotów na egzaminie maturalnym począwszy od 2010 roku.

27 sierpnia CKE zaprezentowałą stosowny informator, który zawiera m. in. przykładowe arkusze egzaminacyjne dla poziomu podstawowego wraz z odpowiedziami do zadań, ich ocenianiem oraz zbiór przykładowych zadań maturalnych.

Konstrukcja arkusza dla poziomu rozszerzonego nie zmienia się w stosunku do lat ubiegłych.

Informator można pobrać klikając w ten odnośnik Informator o egzaminie maturalnym z matematyki od 2010 roku

no cóż...ale na wszystkich uczelniach chcą rozszerzenie... a podstawa mi do czego ?
wiadomo że się nie dostanę...

a nie jest przypadkiem tak że zdałam sobie na 50 % rozszerzenie przeliczają jakąś nielogiczną tabelką i załózmy że masz z rozszerzenia 50% a z podstawy np.45%. ( podaje przykład nie wiem jak jest naprawdę) arkusz maturalny z rozszerzenia faktycznie jest jeden ale zadania są z podstawy i rozszerzenia.mi tak to wytlumaczono.

trzeba mądrze wybierać co zdawać...
na szczęście nie zdaję matmy...jest mi kompletnie niepotrzebna...niezrozumiała...

Administratorze zapraszam do szkoły - chće przypomnieć, że poza godzinami dydaktycznymi - jest też inna praca - np. dokumentacja uczniowska - arkusze, dzienniki, swiadectwa, mnóstwo zestawień i raportów.

Jak nauczyciel wyciąga na lekcji sprawdzian - to wcześniej musi go ułożyć, napisac wydrukować.

W ciągu roku kilkanaście rad pedagogicznych po 3- 4 godziny czasami.
Do tego udział w pracach komisji maturalnych (za free), egzaminacyjnych i rekrutacyjnych.
Jak jesteś jescze w trakcie awansu zawodowego - to pare godzin zajmie Ci przygotowanie dokumentów.

I rzecz najważniejsza - jeśli w etatowej pracy masz przerwe - to jest ona płatna - jeśli w szkole masz okienka - one nie są płatne.

Przykład: masz 2 godz lekcyjne od 8. rano pozniej 2 okienka i 3 godz. lekcyjne - w szkole zapłacą Ci za 5 godz. w etatowej pracy (opartej na kodeksie) za 7 godz. - przerwa w pracy wynikającca z winy pracodawcy jest wg kodeksu płatna.

Uwierz mi jest niewielu nauczycieli nie mających okienek - rekordziści mają nawet po kilkanaście.

Te 18 godz. jest na papierze - i są to tylko godziny dydaktyczne.

Najlepszym dowodem na świetną sytuację w szkolnictwie - jest coraz większy problem z naborem ludzi do pracy - szczególnie w szkołach zawodowych - który informatyk, budowlaniec, ksiegowy rozpocznie pracę za 1000 brutto ??

Za kilka lat będzie to wielki kłopot -jak odejdą starzy nauczyciele i nie będzie miał kto uczyć.

W tym również szkół leśnych ...

"Wiceminister edukacji Zbigniew Marciniak uważa, że matematyka kształtuje nie tylko umiejętność logicznego myślenia, ale także pomaga w codziennym życiu. Dlatego - zdaniem wiceministra - znajomość tego przedmiotu jest potrzeba każdemu.

Zbigniew Marciniak dodaje, że przywrócenie obowiązku zdawania matematyki na maturze ma zachęcić młodych ludzi do studiowania przedmiotów ścisłych. Wiceminister zaznaczył, że w Polsce brakuje inżynierów, a zmiany planowane przez MEN mają zmienić tę niepokojącą statystykę.

Wiceminister edukacji poinformował, że na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej można już znaleźć przykładowe arkusze egzaminacyjne i zadania maturalne z matematyki. Powinni po nie sięgnąć uczniowie, którzy w tym roku pójdą do II klasy liceum, ponieważ to oni w 2010 będą zdawać maturę, w tym obowiązkowo matematykę.

Obowiązek zdawania matury z matematyki powróci do polskich szkół po 25 latach."
http://praca.gazetaprawna...na_maturze.html

Jakby ktoś chciał sie sprawdzi to tu są odpowiedzi do powyższych zadań: http://kierunkistudiow.pl/pdf/odp_przykl_2010.pdf

przykładowy arkusz maturalny: http://kierunkistudiow.pl/pdf/mat_podst_2010.pdf
i odpowiedzi: http://kierunkistudiow.pl..._podst_2010.pdf

CKE już się zaczyna tłumaczyć

08.05.2008, 13:15
Pragniemy wyjaśnić, że publikowane na stronie internetowej CKE rozwiązania arkuszy maturalnych są tylko przykładowymi, uczniowskimi, poprawnymi rozwiązaniami i nie należy ich traktować jako doskonały wzorzec, ani tym bardziej klucz odpowiedzi.

Modele odpowiedzi, stanowiące narzędzie pracy egzaminatorów, sprawdzających prace maturalne, zawierają wiele różnych możliwych poprawnych odpowiedzi oraz niezwykle ważne stwierdzenie, że należy akceptować każdą inną poprawną merytorycznie odpowiedź.

Egzaminatorzy przed przystąpieniem do sprawdzania prac maturalnych przechodzą dodatkowe szkolenie przygotowujące do oceniania rozwiązań zadań z danego arkusza egzaminacyjnego. Każda oceniona praca jest weryfikowana przez drugiego egzaminatora.

Dlatego też jakakolwiek próba oceny prac bez odbycia odpowiedniego przeszkolenia, współpracy w zespole egzaminatorów oraz bez dostępu do kompletnego zestawu przykładowych odpowiedzi i przyjętych sposobów ich interpretowania może prowadzić do fałszywych wniosków.

ze mną..? a bo dlaczemu? heheh.. rozpętała się prawdziwa wojna między mną a zbiorami zadań z matematyki, ale powoli je "zdobywam"
a tak naprawde.. to całe zamieszanie z maturą z matmy mnie przerasta i w ogóle nie wiem co liczyć.. P. Legutko namieszał nam w głowach. Najpierw dostajemy wymagania na mature 2010 (nikt nie ma zamiaru tyle na mature czekac), pozniej pojawia sie informator na mature 2008/2009 z ogromną ilością przypisów cyt."Nie dotyczy matury 2008/2009" a w końcu przychodzą przykładowe arkusze maturalne w których nie ma zmienionych wymagań.. żal i co robić?.. może trzeba by gdzieś wyjechać i odpocząć(ale na początku roku)?

Oj 1991piotrek, nie panikuj Masz jeszcze dość sporo czasu, zbiory zadań są ok, jeśli je przerobisz możesz zabrać się na przykład za arkusze maturalne lub ewentualnie zbiór zadań z fizyki autorstwa Witolda Kruczka (chociaż tam niektóre zadania wymagają znajomości trudniejszego aparatu mat. i wykraczają znacznie poza zakres liceum). Poza tym nie ważne jest ile czasu dziennie uczysz się fizyki - ważne byś robił to systematycznie, według mnie to najlepsza metoda.

E tam, wyłuda pieniędzy jak dla samych arkuszy
Wpisz w google przykładowe arkusze maturalne, masz duuuzo wiecej i za darmo.

Wiem o tym, ale na komputerze sobie ich przecież nie porozwiązuję, a poza tym ich wydrukowanie wyjdzie pewnie drożej niż koszt GW. A na dodatek niedawno skończył mi się tusz w drukarce.

Sprzedam:

'New Opportunities' - Intermediate (zielony)
Podręcznik, zeszyt ćwiczeń (większość wypełniona ołówkiem, niektóre w ogóle), słowniczek i CD - czyli cały kompet.
Stan dobry - niektóre ćwiczenia w książce uzupełnione ołówkiem, kilka długopisem.

'Oxford repetytorium'
Repetytorium, słownictwo maturalne - zadania leksykalno-gramatyczne, CD x 2 - czyli cały komplet.
Stan b.dobry - kilka ćwiczeń, dosłownie kilka, uzupełnionych ołówkiem, bez problemów można wymazać.

Zestaw z Operona pomocny przy przygotowaniach do matury
Vademecum maturalne z matematyki + CD (stan idealny)
[ http://www.operon.pl/www/opis.php?id=588 ]
Testy dla maturzysty 2007 + CD (stan b.dobry - rozwiązane tylko przykładowe arkusze)
[ http://www.operon.pl/www/opis.php?id=581 ]
Testy dla maturzysty 2006 (j/w)

Dodatkowo
Zbiór zadań zwany Podkową, fajna powtórka przez maturą
Stan średni - pozaznaczane haczyki przy niektórych zadaniach, kilka stron oderwanych, jednak da się bez problemów korzystać.

Campus 2 - skserowane pierwsze 100stron

Jeśli jest ktoś zainteresowany proszę o PW.

Pozdrawiam,
claudette_555

"posługując się odwołaniami do co najmniej dwóch lektur, rozwiń następujący temat".

Tylko jak wyglądałby klucz w takim przypadku? Zgaduję, że wśród setek tysięcy prac maturalnych znalazłby się wszystkie lektury, skoro każdy mógłby wybrać dwie dowolne. Wiadomo że jeśli wątkiem wypracowania byłby, przykładowo, motyw miłości, to klucz opierałby się głównie na wnioskach jakie maturzysta wyciągnąłby wobec tej właśnie miłości, ale mimo wszystko za znajomość lektury też należałoby przydzielić jakąś część punktów. No bo o to właśnie chodzi Pani profesor.

Choć Polski pisałem akurat rozszerzony, to chyba nie mam prawa nie zgodzić się z opinią żenująco łatwego arkusza podstawowego, skoro wszyscy o tym mówią. Fakt faktem, przyznać trzeba że matura z roku na rok jest łatwiejsza. Na przyszły rok planują ponoć rozluźnienie klucza, na który wszyscy narzekają. Będzie więc jeszcze prościej. Ciekawe jaki poziom będzie prezentował egzamin dojrzałości za 10 lat...

Cóż podam moze za przykład mojego kuzyna. Wynajęli w 9 domek cztero osobowy za 80 złotych dziennie. 5 cvzy tam 6 spało w domku a reszta na łódce... :P Poradzili sobie. Koszta nie wielkie, jezioro do dyzpozycji a do tego ubawili sie wysmienicie... :) Cóz a jesli o mnei chodzi to wakacje spędzam nad zadankami z chemii i arkuszami maturalnymi z bioli... :P

Takie pocieszenie, dla niektórych którzy obawiają się głównie polskiego i tego sprawdzania pod klucz:

Pragniemy wyjaśnić, że publikowane na stronie internetowej CKE rozwiązania arkuszy maturalnych są tylko przykładowymi, uczniowskimi, poprawnymi rozwiązaniami i nie należy ich traktować jako doskonały wzorzec, ani tym bardziej klucz odpowiedzi.

Modele odpowiedzi, stanowiące narzędzie pracy egzaminatorów, sprawdzających prace maturalne, zawierają wiele różnych możliwych poprawnych odpowiedzi oraz niezwykle ważne stwierdzenie, że należy akceptować każdą inną poprawną merytorycznie odpowiedź.

Egzaminatorzy przed przystąpieniem do sprawdzania prac maturalnych przechodzą dodatkowe szkolenie przygotowujące do oceniania rozwiązań zadań z danego arkusza egzaminacyjnego. Każda oceniona praca jest weryfikowana przez drugiego egzaminatora.

Dlatego też jakakolwiek próba oceny prac bez odbycia odpowiedniego przeszkolenia, współpracy w zespole egzaminatorów oraz bez dostępu do kompletnego zestawu przykładowych odpowiedzi i przyjętych sposobów ich interpretowania może prowadzić do fałszywych wniosków.

Nie wiem czemu mierzycie prestiz danego kierunku poprzez progi punktowe. Swiadcza one raczej o popularnosci, niz o" jakosci" ksztalcenia, czy tez przygotowaniu merytorycznym kandydatow. Pamietam progi po pierwszej edycji nowej matury, byly bardzo niskie - przykladowo na tak oblegane dzisiaj budownicto bylo chyba 180 punktow. Dlaczego? Bo wtedy to bylo cos nowego i nikt za bardzo nie wiedzial co moze pojawic sie na egzaminie maturalnym. 50% z matury rozszerzonej to by bardzo dobry wynik. Teraz 80% licealistow uczy sie rozwiazujac przykladowe arkusze z poprzednich lat, zwyczajnie przyswajajac sobie schematy rozwiazan. W relatywnei niewielu przypadkach procencik z matury swiadczy o twoich rozumieniu matmy badz fizyki. Wiekszosc tak naprawde na studiach startuje od zera. Dlatego potem czesc ludzikskow z grubymi procentami ma problem z analiza/algebra bo sa nowe schematy zadan(trudniejsze) i jesli sie tak do konca nie kuma matmy to trzeba sie ich od nowa nauczyc. A niektorzy po prostu osiadaja na laurach. Zeby nie bylo sam trzezwo oceniam swoje umiejetnosci i tez po czesci wpisalem sie w ta smutna rzeczywistosc (niestety). Mimo to matme akedemicka udalo mi zaliczyc bez zadanych powtorek- co prawda odtwarzajac rozwaizania ze skryptu, ale niewielu studentow wybija sie z tego schematu.

Do tej pory na iz wladze byly bardzo przychylne studentom jesli chodzi o przekroczenie defictu ECTS, ciekawe czy wraz z wiekszeniem liczby miejsc ten trend sie utrzyma.

Chłopaki co typujecie na maturę z WOSu? pewnie UE, organy NATO i ONZ się pojawią. Ja się zastanawiam czego mam się uczyć, a raczej co przypomnieć przed jutrzejszym egzaminem... Jakie typy macie? ja jestem o tyle w głupiej sytuacji,że na próbnych dwukrotnie pisałam historię, WOSu nie, i nie bardzo zdaję sobie sprawę z tego. tzn. z pisania tego egzaminu


Ejjj... Weź już lepiej skończ z tym typowaniem... Najbardziej bym chciał dostać omyłkowo arkusz podstawowy. Tutaj popatrz:

Aneks do informatora maturalnego z wosu (str. 30 - przykładowy arkusz poziomu rozszerzonego)

Matura próbna z listopada 2006

chodzi mi o to by zdobyc jakies male punkty za podstawowa czesc na rozszerzonej czesci


Nasza P. Prof z matematyki dostała nowe przykładowe arkusze maturalne i na rozszerzonej matmie było tylko 1 zadanie z podstawy. Podobnie będzie na fizyce, więc Twoje punkty będą bardzo małe.

chodzi mi o to by zdobyc jakies male punkty za podstawowa czesc na rozszerzonej czesci


Nasza P. Prof z matematyki dostała nowe przykładowe arkusze maturalne i na rozszerzonej matmie było tylko 1 zadanie z podstawy. Podobnie będzie na fizyce, więc Twoje punkty będą bardzo małe.

ale będą poza tym duzo soob poniezdaje i zostane sam i mnie wszedzie przyjmą

Problem w tym, że 90% techników reprezentuje jeszcze niższy poziom niż licea. Poza tym, technium to techinikum, nie ma klasy technik matematyk, lekarz, fizyk, prawnik. Każdy kto myśli o edukacji w szkole wyższej, kończy lo.
Co do poziomu, zarówno wiedzy jak i nauczania, nie da sie ukryć, jest niższy niż kilka lat temu. Jest zdecydowanie za niski. Klasyczny przykład matematyki, królowej nauk, której program obcięto na następną maturę. O całkach i pochodnych, które poza tym, że są cześcią matematyki, przydają się rownież np. na fizyce, możemy raczej w liceum zapomnieć.
Matura. Sprawdza niezwykle potrzebną w życiu umiejętność rozwiązywania arkuszy maturalnych, a nie wiedzę.
Lekcje. Każdy, kto chce dobrze napisać maturę, co jest konieczne, aby dostać się na studia, musi chodzić na korepetycje. Po części jest to z winy nauczycieli, po części z programu.
Rozwój. Dostosowanie poziomu nauczania do swoich możliwości. Ludzie są różni, jedni mogą więcej, inni mniej. Jedni lubią matematykę, inni historię. Niestety ITN i IPN w polskich szkołach jest zdecydowanie zaniedbany, nauczyciele nie dostają dodatkowych pieniędzy za to, więc nie ma co się dziwić, że im się nie chce. Poza tym, nikt uczniów nie informuje o takiej możliwości. Osobiście nie znam nikogo, kto miałby ITN. Poza tym, osobiście odstrasza mnie komis na koniec roku w celu zaliczenia przedmiotu(ów) objętych indywidualnym tokiem nauczania.

poszukaj na stronach OKE i CKE

np. www.oke.poznan.pl

Kiedys były, czy teraz są próbne to nei wiem. Możesz natomiast ściagnać (ze strony OKE)w informator maturalny z matmy w PDF, tam sa przykładowe arkusze.


Ryane:http://www.wiadomosci24.pl/artykul/96304.html

Analogiczna historia ze zdawaniem prawa jazdy. Posadzili egzaminatora na egzamin i nie zdał. A poinformowany, że był w ukrytej kamerze rzekomo nie wiedział co powiedzieć i uciekł.

A co do klucza. W sprawie polskiego sprawa jest dosyć znana. Czego nie wie większość to podobne zasady z fizyki. Przykład: w zadaniu za 2 punkty należało udowodnić, że dwa wzory są takie same. Przekształcają pierwszy wzór w drugi dostawało się max. Jednak gdy przyrównało się oba wzory do siebie i doprowadziło do 'lewa równa się prawa' punktów już nie było. W fizyce czepiają się też najdrobniejszych szczegółów. Jeśli na początku zadania nie wypisze się danych i szukanych, czy nawet wypisze, ale bez użycia jednostki początkowej już jadą po punktacji. Znajomy na próbnej rozwiązał wszystkie zadania dobrze, wszystko jasno rozpisał(widziałem Jego arkusz), w wynikach nie zapominał o jednostkach. I co? Miał tylko 50%. Paranoja!

Za 8 godzin odbieram świadectwo maturalne i założę się, że z polskiego i fizyki poleci mnóstwo punktów za takie właśnie pierdoły.

Polski:
Tak na marginesie- kica to zając, wiewiórka skacze

Tak się ten utwór interpretowało w czasach głębokiego koumnizmu: "kiedyś to było... a teraz!"

A to ty myślałeś, że ja to już jestem dead?

Sienkiewicz hoduje chore mity

Lump...ale taki jest...taki przysmarkany

o probnej maturze: Żeby to tylko nie był bubel, co sprawdza odporność na głupotę

o przykłądowych arkuszach maturalnych:
Nie doszliśmy jeszcze do kwintesencji głupoty tego testu

I tam była taka forma, która mnie doprowadziła do pasji

Jeżeli ktoś uważa, ze w życiu jest zawsze dobrze, to powinien zacząć do psychiatry chodzić

Lektury w szkole podstawowej i gimnazjum są, moim zdaniem, nawet funta kłaków niewarte

Na Ukrainie człowiek się czuje tak, jak Amerykanin w Polsce: wszystko takie tanie! (...) ale siusiu normalnie nie można zrobić

Ręce faceta nie są przedmiotem westchnień, są raczej przedmiotem ciężkiej pracy

Oni poza tą wiocha innego świata nie widzieli

Tu jest podmiotem lirycznym POETA, jeżeli napiszesz Różewicz, to jesteś cienki bolek

Mimo 3-krotnego odruchu wymiotnego-obejrzałam kilka arkuszy z przykładowymi zadaniami maturalnymi.Przyznaję,że da się zdać,ale to,że się da wcale mnie nie przekonuje.Obowiązkowa matematyka nie jest dobrym pomysłem-zdania nie zmienię.Jeśli ktoś chce zdawać matematykę to i tak ją wybierze na maturze.
A co do stresu... stres to ma laska jak jej się okres spóźnia.

Co za płytkie i tendencyjne rozumowanie.Chociaż znam taką,która miewa kłopoty z liczeniem do 28

Właściwie to nie wiem po co ta dyskusja?Skoro większość,która się wypowiada maturę ma już dawno za sobą.Niech się martwią i gorączkują ci,którzy mają to przed sobą...mnie matematyka w tym momencie wisi i radośnie powiewa .

Mam proźbe ma ktoś przykładowe arkusze maturalne z polskiego , angielskiego i matematyki na poziomie podstawowym ułożone pod wymagania do matury 2008. W ksiażce do matury wydawnictwa Operon są takie może ktoś udostepnić bo mam tylko do matematyki a polskiego nie mam. Jaka byscie mi polecali ksiażke przygotowującą do matury z angielskiego bo operon nie wydaje. Zna ktoś jakieś materiały przydatne do przygotowania się do matury z polskiego , angielskiego i matematyki

W niniejszym wątku znajdziesz do ściągnięcia przykłady arkuszy maturalnych, jakie były użyte na maturach próbnych i właściwych w minionych sesjach.
Listę otwierają arkusze z matury próbnej z 16 grudnia 2005:
Arkusz I: http://www.cke.edu.pl/ima...zien/mja_a1.pdf
Arkusz II: http://www.cke.edu.pl/ima...zien/mja_a2.pdf
Arkusz III: http://www.cke.edu.pl/ima...zien/mja_a3.pdf
Transkrypcja tekstu arkusz I: http://www.cke.edu.pl/ima...ranskrypcja.pdf
Transkrypcja tekstu arkusz II:http://www.cke.edu.pl/ima...ranskrypcja.pdf
Model odpowiedzi arkusz I: http://www.cke.edu.pl/ima...ja_a1_model.pdf
Model odpowiedzi arkusz II: http://www.cke.edu.pl/ima...ja_a2_model.pdf
Model odpowiedzi arkusz III: http://www.cke.edu.pl/ima...ja_a3_model.pdf

Ej, jakby ktoś miał stronę z przykładowymi maturami, to dajcie znać. Zeszłoroczne wałkowałem parę razy, a płytki z wyborczej nie mam. Także jak coś, to ten. Charlie napisał(a):
O ile dobrze pamiętam to mój nauczyciel mówił, że arkusze maturalne drukowane są pare miesięcy przed maturą i dlatego wątpie, by dali fotkę kogoś kto urząd piastuje dopiero od 4 kwietnia

Fakt, nie pomyślałem o tym. Czytałem za to wywiad z przewodniczącym OKE, który mówił, że trzy dni poprawiali matury 2009, bo tyle błędów było, jak je za pierwszym razem dostali. Na płytce z Koszernych Wieści są tylko zeszłoroczne testy + chyba 2007.

Z Biologii Ville ?? A co niby na maturze, albo egzaminie wstępnym było aby wymagało wiedzy aż z Villego ??

Z Biologii trzeba przeczytać pare repetytoriów maturalnych oraz stukać do znudzenia przykładowe nowe matury (zwłaszcze te z zeszłych lat).

Ogólnie z biologii trzeba nauczyć się odpowiadać konkretnie i formułować myśli - a nie wkuwać na pamięć. Na Biologię poświęcić najmniej czasu.

Z chemii przede wszystkim należy przerobić matury (z książek OMEGA np., z zeszłych lat, próbne itd).

Na fizykę należy poświęcić najwięcej czasu. Wziąć zbiór ze wszystkimi działami i zrobić wszystkie zadania. Przerobić jakieś przykładowe matury (zwłaszcza z zeszłych lat).

No i to wszystko. Systematyczna praca. Jeśli chodzi o fizykę - to po prostu robić zadania. Jak ktoś zrobi 1000 zadań (samodzielnie) to zrobi i te 1001-sze. Jeśli ktoś twierdzi, że fizyki nie zrozumie - niech zapisze się do korepetytora, który będzie po prostu zadawał mu zadania, sprawdzał i tłumaczył (ale solidnie co najmniej 20 w tygodniu).

POZA tym - w przyszłym roku z fizyki bedzie Arkusz Iszy brany pod uwagę, więc wymagana wiedza spadnie !

Pozdrawiam i życzę powodzenia !


szukam odpowiedzi na pytanie z fizyki/astronomi, co się stanie jak planety ułożą się w jednej lini ? przebiegunowanie, coś ?


w sumie to nic, zwykła koniunkcja, ale zajebiście efektownie to wygląda.

no chyba, że wierzysz w wróżenie z planet i inne pierdoły

tu nie chodzi w moje wierzenia, tylko poprostu miam takie pytanie na przykładowym arkuszu maturalnym z fizyki ;)

nie polecam arkuszy maturalnych jezyka polskiego tegorocznych :/

A ja tym bardziej arkuszy z przykładowymi odpowiedziami... ;(

przeczytałam ledwie pierwszych dziesięć "przykładowych odpowiedzi" i myślałam, że się potnę no ale nic, polski mi sie mnoży tylko 0,2 więc jestem dobrej mysli

Te arkusze są z książki "Testy maturalne z Matematyki - NOWA MATURA" Wydawnictwo Aksjomt. Jest tam 20 przykładowych arkuszy. Książkę wygrałem w jakimś śmiesznym konkursie, nie pamiętam w którym. I żeby nie było to ja tylko w kilka godzin powtórzyłem wiadomości nabyte przez 3 lata, a tak to sie jednak uczyłem normalnie (nawet jak ktoś mówi że sie w ogóle nie uczy matmy, to i tak zawsze się uczy chociażby chodząc tylko na lekcje). Ja nie uczyłem się nigdy na lekcje, ale do Olimpiady w której niestety 2 razy nie przeszedłem 2 etapu Ale wiedza i trochę umiejętności zostały

Ale tak czy inaczej wyszlo nam ciekawe zagadnienie, bo ten drut trzeba trzymac w taki sposob żeby równowazyc cięzar.


Może to na równi było? Ale w gimnazjum chyba równi nie ma...

Wracając do pchanego klocka. Jak wyglada taka sytuacja w zadaniach? Zna ktoś taki przykład z arkuszy maturalnych?

Pozdrawiam

Ja robiłem Mendla, trochę Persony, kilka zadań nauczyciela itd. - wynik matury próbnej: 22% .
A wiecie dlaczego? Bo po prostu pisałem całe rozwiązanie, które jeśli było długie często nie mieściło się w tym malutkim polu na arkuszu maturalnym. Robiłem więc selekcję co napisać a co pominąć - i przeważnie nie trafiałem w gusta sprawdzającego;).

Później kupiłem sobie książeczkę z przykładowymi arkuszami maturalnymi i kluczami do nich. Nabrałem wyczucia co trzeba napisać w rozwiązaniu a co można tylko w brudnopisie (miejsca na Nowej Maturze potrafili czasem dać 4 linijki na konkretne zadanie!).
Wynik matury - podstawowa: 88%, rozszerzona: 44% !

Tak więc oprócz dobrych zbiorów radzę zaopatrzyć się w kilka-kilkanaście gotowych arkuszy z przykladowymi zadaniami i rozwiazaniami.

Nie powinnam raczej po kładce nad rzeką z prostego powodu - żeby do niej nie wpaść, bo nie umiem pływać:)
Deska (w określonych warunkach tłumienia) jest oscylatorem. Jeśli częstość wymuszeń (mojego biegu) jest zbliżona do częstości rezonansowej oscylatora (kładki) to występuje zjawisko rezonansu.
W wyniku rezonansu mechanicznego amplituda drgań oscylatora osiąga swoją wartość maksymalną i kładka może się zarwać.
O ile dobrze pamiętam to takie zadanie pojawiło się na jednym z przykładowych arkuszy maturalnych.
Pozdrawiam:)

NTO 15 listopada 2006

Ruszyły próbne matury

W całym kraju rozpoczęły się próbne egzaminy maturalne. W pierwszym dniu wszyscy zdający piszą test z języka polskiego.

Podczas próbnej matury uczniowie korzystają z takich samych arkuszy egzaminacyjnych przygotowanych przez Centralną Komisję Egzaminacyjną (CKE). Nie obowiązują jednak wszystkie rygory, takie jak na prawdziwej maturze. Nie ma na przykład wyznaczonej jednej godziny rozpoczęcia próbnego egzaminu, CKE zasugerowała tylko, by była to 8 rano.

Testy z próbnej matury będą sprawdzane nauczycieli uczących maturzystów, nie przez CKE.

Prawdziwe matury rozpoczną się 4 maja 2007 roku.

Źródło: http://www.nto.pl/apps/pb.../-1/aktualnosci

CHEMIA, wyd. Operon, zakres rozszerzony, 1
GEOGRAFIA, PWN, zakres podstawowy, część 2
JĘZYK POLSKI, "Pamiętajcie o ogrodach...", część 3
PODSTAWY PRZEDSIĘBIORCZOŚCI, wyd. Operon
PODSTAWY PRZEDSIĘBIORCZOŚCI, Z ekonomią na ty, CEO, część I
WIEDZA O SPOŁECZEŃSTWIE, wyd. Operon, Podręcznik, zakres podstawowy x2
WIEDZA O SPOŁECZEŃSTWIE, wyd. Operon, Podręcznik, zakres rozsz., część I
WIEDZA O SPOŁECZEŃSTWIE, wyd. Operon, Podręcznik, zakres rozsz., część II x2
WIEDZA O SPOŁECZEŃSTWIE,Zeszyt ćwiczeń dla ucznia,wyd. Operon,zakres podst. i rozsz.
WIEDZA O SPOŁECZEŃSTWIE, Z demokracją na ty, CEO
WIEDZA O SPOŁECZEŃSTWIE, Z demokracją na ty, CEO, Materiały pomocnicze
PRZYSPOSOBIENIE OBRONNE, wyd. Operon, część II
HISTORIA, Teksty źródłowe, wyd. Operon, zakres podst. i rozsz., 3
HISTORIA, Podręcznik, zakres rozsz., wyd. Operon, 3
HISTORIA, Podręcznik, zakres rozsz., wyd. Operon, 2
HISTORIA, Podręcznik, zakres podst., wyd. Operon, 1, część I
EKONOMIA STOSOWANA,Zeszyt ćwiczeń i płyta CD,Fundacja Młodzieżowej Przedsiębiorcz.
EDUKACJA EUROPEJSKA, wyd. Operon
JĘZYK ANGIELSKI, Matrix, Pre-Intermediate, Oxford (zielona)
JĘZYK NIEMIECKI, Alles klar, WSiP, 3a 3b

WIEDZA O SPOŁECZEŃSTWIE, Informator maturalny od 2005 roku, wyd. Szkolne Omega
JĘZYK POLSKI dla maturzystów (repetytorium), wyd. Piątek Trzynastego
JĘZYK POLSKI, Nowa matura 2006, Przykładowe arkusze egzaminacyjne, wyd. Operon
JĘZYK ANGIELSKI, Biuletyn maturalny, wyd. CKE
JĘZYK ANGIELSKI, Zestawy egzaminacyjne, Express Publishing, wyd. Egis

Kontakt: GG 2119061

Mam do oddania takie dodatki do "Gazety Wyborczej": Nowa Matura-Historia, Nowa Matura-Matematyka, Nowa Matura-Język angielski. Opisany jest tam egzamin i podany przykladowe arkusze zadan. I jeszcze mam plyte "Nowa Matura, sprawdz czy zdasz!"- zestawy maturalne : j.pol., mat., j. ang., j. fran., j. niem.,j.ros., hist., biol., chem., fiz., geogr., wos. Jak ktoś chce, moge oddać, bo mi to w domu do niczego nie potrzebne, a może się komus przyda.

Egzamin maturalny z języka polskiego
Zestaw III, arkusz I - poziom podstawowy.

Tekst nazywa się:

OSTATECZNA TAJEMNICA (Czy możliwy jest konstruktywny dialog między nauką a religią?)

I przykładowe zd. do tego:

Albert Einstein mówił, że "Bóg nie gra w kości". Co kryje się pod tym stwierdzeniem? Odpowiedz jednym zdaniem.

Tylko czekajmy, jak religia będzie przedmiotem maturalnym.


Sam przedmiot - religia jest dla mnie pomyłką. Uważam, że nie powinno się mieszać spraw duchownych ze świeckimi. Według mnie religii można uczyć się samemu, we własnym zakresie. A jeśli już musi być, to jedna godzina tygodniowo jest wystarczająca.

A matura z religii? śmiesznie to brzmi i ciekawi mnie, jak może wyglądać taki przykładowy arkusz maturalny.

Inną sprawą jest to, gdyby ta matura opierała się na wiedzy o religiach na świecie. Byłoby to całkiem ciekawe.

Religia - NIE
Religioznawstwo - TAK

Mam do sprzedania:
BIOLOGIA:
1.Testy Barbary Bukały wyd.OMEGA (takie zielone)- niezwykle moim zdaniem przydatne przed maturka z biologii- wiem z własnego doświadczenia bo sama w tym roku zdawalam biolę- cena 13 zl
2."Słynne" testy Persony z biologii (1973-2003)2 tomy. Cena 1 tomu:20 zl
3.Testy maturalne(zakres podst i rozszerz)Nowa Matura 2006 wyd.Operon W. Lewiński, E.Holak, B. Ruda-Groborz- cena:13 zl
Testy były lekko wypełniane ołówkiem ale już je wymazałam:)

CHEMIA
1.Testy Persony z chemii(1973-2003) 2 tomy. Cena 1 tomu:20 zl
2.Testy maturalne(zakres podst i rozszerz) Nowa Matura 2006 wyd.Operon cena: 13zl

Te testy z Operonu są moim zdaniem dobrym powtórzeniem przed maturką zarówno z bioli jak i chemii- zadania o zróznicowanym stopniu trudności, przykładowe arkusze maturalne, odpowiedzi z tyłu książki, punktacja przy każdym zadaniu....Całkiem przyjemne do rozwiązywania

ANGIELSKI
1.Enterprise 4 coursebook Intermediate- Virginia Evans, Jenny Dooley( wypełnione ołowkiem)-cena 30 zl
2.Enterprise Grammar Student's book- autorzy jw. -cena 20 zl
3.revise ForMatura repetytorium(wypełnione ołowkiem)+2 CD- cena:35 zl

Aha przypomniało mi się ze wczesniej dawalam ogloszenia o ksiązkach do polaka- cena tych ksiązek waha się od 15 do 20 zl- zależy do której klasy maja to być książki- szczególy na gg lub mailem.

gg:1662346
e-mail:dr.evil5@wp.pl

Zaczynają napływać projekty nowej podstawy, ale zanim zacznie się je oceniać, warto byłoby dobrze zrozumieć założenia przebudowy.
W systemie obecnie funkcjonującym, moc rozporządzenia MENiS mają: podstawa programowa i standardy wymagań egzaminacyjnych. Natomiast Informatory Maturalne zawierają uszczegółowione standardy, czyli tzw. "opis wymagań" oraz przykładowe arkusze egzaminacyjne. Informatory są przygotowywane na rok lub kilka lat i ich zawartość może ulegać modyfikacjom w ramach obowiązujących standardów wymagań.
Chciałabym dowiedzieć się, jaką rolę mają pełnić "wzory wymagań" stanowiące trzeci element nowej podstawy. Czy mają one zastąpić standardy a ich uszczegółowienie ma się pojawić później, w nowych informatorach, czy powinny być od razu tak szczegółowe jak aktualny "opis wymagań" i w przyszłości będą już tylko uzupełnione przykładowymi arkuszami egzaminacyjnymi?
Małgorzata Jelińska2 pliczki w formacie .pdf do odpalenia w Acrobat Reader

ARKUSZ MATURALNY

ARKUSZ MATURALNY Z ROZWIĄZANIEM

Stan linków : [06.03.07]
ONLINE
BY WiStO

Mam dość dziwny problem, którego niestety nie mogłam rozwiązać z moją polonistką.
Chodzi otóż o zadania z jakimi czasem mają do czynienia maturzyści na egzaminie z polskiego bądź wosu.
A mianowicie chodzi o zadanie, które polega na odróżnieniu faktu od opini. Wydaje się proste, a jednak powstają pewne wątpliwości jakie ostatnio zrodziły się na jednej z lekcji polskiego przy rozwiązywaniu arkuszy maturalnych.
Otóż podaję przykład zdania:

Danusia dnia 1 stycznia wyszła na forum klasy i stwierdziła, iż ziemia jest płaska ponieważ nie ma dowdów na to, że jest okrągła.

Z góry przepraszam za przykład. xD

Dalej; czy takie zdanie jest opinią?
Na egzaminie miałam podobne zdanie, tyczyło się tylko jakiegoś uczonego, który jakiegoś dnia wystąpił na jakiejś konferncji i wygłosił swój pogląd na dany temat.
W kluczu mamy odpowiedź, iż jest to opinia.

Ale czy jego wstąpienie nie jest oczywistym faktem? Przecież owy człowiek żył, powiedział co powiedział i to konkretnego dnia, w konkretnym miejscu. Opinią jest tylko to co wygłosił.

Za to w tym samym kluczu za fakt uznana została...legedna.
Czyż to nie swoisty paradoks?
Być może ja źle rozumuję, ale moja polemika z polonistką do niczego nie doprowadziła; tak jest w kluczu i koniec.
A co wy o tym sądzicie?
Proszę o pomoc i wasze sugestie.

Oczywiście, że nie jest prosta, ale przypomina zadania maturalne. Z takich zadań wymagających bardziej pomysłu niż umiejętnego rachowania jest (ta z sumą odwrotności). Właśnie dlatego, że matura o której mówimy mogła sprawić kłopot, maturzysta w celu przygotowania się do egzaminu powinien robić arkusze zbliżone raz poziomem, a dwa typem zadań. A te z zadania.info podkreślam jeszcze raz są bardzo bardzo ciekawe i przyjemnie się nad nimi myśli, ale pod kątem matury nie są dobrym ćwiczeniem. Jeszcze odniosę się do twoich słów, że im więcej zrobimy pomysłowych tym lepiej. Tylko głupi by zaprzeczył, więc tego nie zrobię Podam tylko przykład, mój kolega z klasy, dwukrotnie był blisko dostania się do finału olimpiady fizycznej. Oprócz tego zajmował przyzwoite lokaty w konkursach fizycznych typu Lwiątko itp. A matura próbna w styczniu przyniosła tylko 60%. Chłopak ma ambicje na stówkę, więc (mimo wielkiej niechęci) odstawił zadania ciekawe, a zaczął rozwiązywać sztampowe z matur. Bo jak powiedział: "miesiąc pomęczę się z łatwymi i nudnymi, ale za to będę mógł robić przez 5 lata ciekawe" (wybiera się na fizykę na UW). pozdrawiam

Jakie byście proponowali repetytorium do nauki do matury na poziomie podstawowym z matematyki.Chodzi mi o jakięs materiały do powtorki z każdego działu tzn przydatne wzory itp Oraz także żeby były przykładowe arkusze maturalne z wymogami do matury 2008.Proszę podawać według was najlepsze repetytoria i zbór arkuszy.Ja podam które według mnie są dobre i wy powiecie co o nich sadzicie i podacie swoje propozycje Oto one:

-Matematyka. Próbne arkusze maturalne. Poziom podstawowy i rozszerzony. Matura 2008/2009 Świda Elżbieta Kurczab Elzbieta Kurczab Marcin Wyd.PAZDRO
-Matematyka Vademecum Operon - Borowska Maria Jatczak Anna wyd OPERON
-Matematyka TESTY matura 2008 Orlińska Marzena wyd Operon

Oferuje specjalnie przygotowany MATRUALNY CD

OKAZJA:

!!!!CENA TYLKO 10 zł!!!! - platne przy odbiorze lub przelewem na konto.
Dostawa w max 48h

ZAWARTOSC CD:

Materiały z matury 2003
Arkusze egzaminacyjne wraz z kluczami odpowiedzi z poprawkowego egzaminu
maturalnego ze stycznia 2003 r. Wszystkie materiały są w postaci dokumetów
PDF. Nagrania tekstów z j. obcych są w formacie MP3.

Prace i ściągi - j.polski
Ponad 3000 gotowych ściąg, prac i wypracowań z języka polskiego. Wszystkie
podzielone tematycznie na okresy. Materiały dotyczą zarówno częsci pisemnej
jak i ustnej (opracowania tematów). Cześć wręcz gotowa do wydruku...

Wypracowania z historii
Gotowe i dobrze opracowane materiały z historii. Źródłem wiedzy przy ich
powstaniu była 6-ścio tomowa "Historia powszechna". Materiały podzielone na
opracowania zbiorcze, historię Polski oraz historię powszechną.

Lektury szkolne
Jeżeli jeszcze nie przeczytałeś wszystkich lektur, masz ostatnią szansę. Na
Maturlnym CD zamieszczone zostało ponad 50 lektur, wszystkie w pełnych
wersjach. Dla leniwych znajdą się również streszczenia i opracowania

Sylabus - Matura
Pełny informator opisujący wymagania, formę i zasady przeprowadzania
egzaminu. Znajdziesz tutaj również przykładowe arkusze egzaminacyjne i
arkusze rozwiązane przez uczniów klas maturalnych. Publikację przygotowały
Okręgowe Komisje Egzaminacyjne

Wersje off-line najlepszych serwisow edukacyjnych
Pełne wersje off-line serwisow typu sciaga.pl
Gorsza wersje tego kompaktu mozesz zakupic pod adresem:

http://sklep.matura.pl/product.php?art=maturacd&uid=0&uid2=popMcd4

Jego glowne wady to:

jest o 19zl drozszy :-((((

na moim kompakcie jest o 2900 sciag, prac i wypracowac wiecej!!! :-)))))

na mojej wersji znajduje sie rowniez NIESPODZIANKA!!! :-))))

Poza tymi "drobnymi" roznicami sa praktycznie takie same - chcesz
przeplacac, prosze bardzo....twoj wybor...

 MOJ CD JEST JEDNAK NAJLEPSZY  I NAJTANSZY!!!


Poszukuję przykładowych arkuszy maturalnych z językja polskiego, do którego od razu dołączane są klucze odpowiedzi. Na necie znalazłem już wiele, ale .. właśnie bez kluczy. Czekam na odsyłacze i z góry dziękuje !

Ponad osiem tysięcy płyt CD z zadaniami na próbną maturę Centralna Komisja Egzaminacyjna wysłała do szkół w całym kraju 28 lutego. Szkoły miały pięć dni na wydrukowanie arkuszy - opisuje "Gazeta Wyborcza".

CKE zachowywała specjalną ostrożność: kurierzy wręczali koperty dyrektorom do rąk własnych, dokładnie sprawdzali ich tożsamość. Ze strony internetowej CKE dyrektorzy ściągali zaszyfrowany (dostępny tylko za pomocą specjalnego kodu) harmonogram próbnej matury. Tam była też informacja, że treść zadań można ujawnić dopiero w wyznaczonym dniu egzaminu z danego przedmiotu. I że należy zachować ostrożność jak przy właściwej maturze w maju.

Cała operacja kosztowała ponad 850 tys. zł. Ale wszystko na marne. Bo na internetowych forach próbne zadania maturalne pojawiały się przed datą egzaminów. Przyznaje to w rozmowie z "GW" dyrektor CKE Marek Legutko.

- Jestem smutny. Dyrektorzy szkół, którzy są osobami zaufania publicznego, zachowali się nieodpowiedzialnie - mówi Legutko. Okazało się, że niektórzy przyspieszyli próbne egzaminy. Powody? - Na przykład dlatego, że próbna matura kolidowała z terminem szkolnej wycieczki - mówi Legutko. W innej szkole dyrektor dał uczniom tajną płytę CD z zadaniami. I w ten sposób droga zadań do internetu stała się banalnie prosta.

Legutko nie chce podać, o które szkoły chodzi. Ale mówi, że zawiadomi o znanych mu przypadkach kuratoria.

Maturzyści z 70 LO w Warszawie w czwartek nie pisali już próbnej matury z przedmiotu do wyboru (m.in. matematyki, historii, biologii, geografii). Mimo że we wtorek napisali taki egzamin z polskiego, a w środę z języka obcego. - Odwołaliśmy próbną maturę, kiedy uczniowie przyznali, że pytania z polskiego znaleźli przed egzaminem w internecie - mówi dyrektorka Anna Szumiec-Mitera. - Mamy ich wychowywać, a nie przyzwyczajać do oszustwa.


Co o tym sadzicie? Sa tu zapewne osoby, ktore pisaly ta mature probna. Mieliscie pytania / odpowiedzi? Korzystaliscie z tego?

(poprzedni post usunięty, ten zawiera aktualną ofertę)
Podręczniki, stan b. dobry, cena – połowa tej, za którą kupiłam w księgarni. Jeśli jest ktoś zainteresowany jakimś z nich, chętnie sprzedam PW lub gg 3815871

j. polski
Barwy epok, kultura i literatura cz. 1, cz. 3
Barwy epok, nauka o języku cz. 1, cz. 2, cz. 3
matematyka
zbiór zadań (Kłaczkow, Kurczab, Świda) cz. 3
podręcznik (Kłaczkow, Kurczab, Świda) cz. 3 [I]
historia
Ludzie społeczeństwa cywilizacje cz. 2, cz. 3 (zakres podst.)
WOK
Wiedza o kulturze (Wacław Panek) (zakres rozszerz.)
j. francuski
Cafe Creme cz. 1, cz. 2
j. angielski
ForMat 2 Intermediate
Opportunities Upper Intermediate – fioletowa (mam też czystą ćwiczeniówkę do niej i zadania maturalne)
technologia informacyjna (Wyd. Szkolne PWN)
Technologia informacyjna nie tylko dla uczniów + CD (Krawczyński, Talaga, Wilk)
chemia (Operon)
(Hejwowska, Marcinkowski, Staluszka) cz. 2 (zakres podst.)
biologia (WSiP)
(Grzegorek, Jerzmanowski, Spalik, Staroń) (zakres podst.)

Maturzyści może potrzebują czegoś z tego

- Matura z matematyki (Kiełbasa, Łukasiewicz) cz. 1 i 2 tzw. kiełbasa
- Nowa matura z matematyki, testy maturalne (wyd. Aksjomat-Toruń), zestaw 20 arkuszy maturalnych na poziomie podstawowym i 20 na rozszerzonym + odp + opis wymagań egzaminacyjnych i zasad oceniania
- Matematyka, zestawy maturalne (wyd. Nowa Era), zestaw 14 arkuszy maturalnych na poziomie podstawowym i 14 na rozszerzonym + modele odpowiedzi do wszystkich
- Historia 3 Dzieje nowożytne i najnowsze 1815-1870 czarne grzbiety
- kilka Ściąg z Grega (Romantyzm, Pozytywizm, Młoda Polska)
- „Szkoła średnia. Lektury” (matura – epika i dramat obowiązujące na poziomie podst. i rozszerz., opracowania, syntezy, interpretacje, autorzy, 120str; jest to specjalne wydanie.. filipinki, ale polecam;-))
-jeśli ktoś by chciał mieć pod ręką (po na necie są, tyle że średnio mają po 100 str i ciężko się tak korzysta) za grosze sprzedam informatory maturalne opracowane przez cke z: j. polskiego, matematyki, j. angielskiego (przedstawiają szczegółowo strukturę i formę egzaminu, zawierają b. szczegółowy opis wymagań na obu poziomach i przykładowe testy)

Witam,
Mam takie zadanie, ktore nie wiem, jak rozwiazac. To zadanie pochodzi z jakiegos przykladowego arkusza maturalnego. Probowalem je juz sam rozwiazac, ale mi wyszlo źle. Prosze o pomoc. W załączniku znajduje sie zeskanowany rysunek do tego zadania. Łącznie ma ono 4 podpunkty, udao mi sie zrobic poprawnie tylko 1 :/ Oto tresc:

Na wykresie przedsawiono zależnosć okresu drgań niewielkiej ołowianej kulki o masie 1 g, zawieszonej na jedwabnej
nici, od długości tej nici. W obliczeniach pomiń wplyw powietrza.

a) Oblicz wartość przyspieszenia ziemskiego w miejscu, w którym znajdowało się wahadło.
Potraktuj ten układ jak wahadło matematyczne.

b) Oblicz wartość siły napięcia nici w chwili przechodzenia kulki przez położenie równowagi. Maksymalne wychylenie od pionu podczas drgań tego wahadła wynosiło 60°. W obliczeniach przyjmij, że nitka ma długość 1 m, a wartość przyspieszenia ziemskiego wynosi 10 m/s2.

c) Oblicz wartość prędkości, jaką należałoby nadać ołowianej kulce zawieszonej na nici i poruszającej się w płaszczyźnie poziomej, aby nić o długości 25 cm przez cały czas była odchylona od pionu o kąt 45°. Przyjmij wartość przyspieszenia ziemskiego równą 10 m/s2.

d) Oblicz minimalną wartość prędkości, jaką należałoby nadać kulce w jej najniższym położeniu, aby mogła zatoczyć w płaszczyźnie pionowej okrąg o promieniu 0,5 m, W obliczeniach przyjmij wartość przyspieszenia ziemskiego równą 10m/s2.

podpunkt a) obliczyłem, podstawiajac tylko wartosci odczytane z wykresu, wiec wyszlo mi chyba dobrze, co do reszty, nie wiem jak zrobic, juz probowalem sobie rozrysowac to jakos z tymi kątami, ale nic nie wyszlo, prosze o wskazowki

wykres

E tam, wyłuda pieniędzy jak dla samych arkuszy
Wpisz w google przykładowe arkusze maturalne, masz duuuzo wiecej i za darmo.

No, dobrze, tu mam przykładowy arkusz maturalny:

Tekst 1, wypowiedź Wehra

Racja, będę miała więcej czasu na trzaskanie przykładowych arkuszy maturalnych z angola i wosu

Znalezione na innym forum.

Umieszczam to w trosce o wyniki tegorocznych egzaminów maturalnych. Tegoroczni maturzyści - do dzieła! Po przebrnieciu przez takie pytania nic was w maju nie zaskoczy!

Matura 2006
Przykładowe pytania pozwolą Ci przygotować się do nowej matury 2006. Zawierają przydatne zagadnienia i tematy, które zapewne znajdą się w arkuszach na prawdziwej maturze.
Dane kandydata: Numer PESEL ………………… Kod twojej parafii ……………… Nazwa twojej parafii …………………………………... Preferencje seksualne (pole obowiązkowe) ………………………………
1) J. polski (Wypowiedź pisemna min. 200 słów)
Napisz hymn lub modlitwę do ojca Dyrektora. Weź pod uwagę majestat i dostojność ojca Tadeusza.
2) J.polski
Przeprowadź polemikę z babcią Jadzią na temat: Czy o. Dyrektor jest wspaniały czy cudowny ?
3) Geografia
Gdzie według narodu powinna stanąć nowa willa o. Dyrektora wraz z siedzibą Radia Maryja ? Pamiętaj o pomocy finansowej rządu jak i całego katolickiego narodu.
4) Geografia
Ostatnie sondaże wskazują, że gdyby dziś odbyły się wybory, Pis wygrałby 89% głosów w skali kraju. Jedynie w woj. pomorskim i mazowieckim dostałby 29%. Ile masonów i komunistów z tych województw należałoby przesiedlić, by zwiększyć poparcie do 91% ?
5) Historia
Zapoznaj się z materiałem źródłowym i odpowiedz na pytanie: Rozpoznaj dostojną postać (na zdjęciu Tadeusz Ryzyk) i napisz, w którym okresie wspaniałego życia naszego wielkiego przywódcy zostało wykonane to zdjęcie.
6) Fizyka
Nasz kochany ojciec Dyrektor wiózł naszych najlepszych polityków – braci Kaczyńskich – na odcinku 150 km z v = 240 km/h. Sprawność silnika Mybacha to n = 0,9. Wiedząc, że pali on 15 litrów na 100 km, ma pojemność 6 litrów, oblicz ciepło spalania benzyny.
7) Matematyka
Stan konta państwa Kaczyńskich wynosi 1 mln zł, natomiast konto naszego kochanego Ojca tylko 50 mln zł. Jak wysokie powinno być oprocentowanie roczne kapitalizowane co 6 miesięcy, aby przeznaczając cały procent państwo Kaczyńscy mogli wpłacić na konto naszego cudownego ojca 12500 zł. Oblicz, jak po roku zmieni się zawartość konta ojca Ryzyka na specjalnym oprocentowaniu 50% kapitalizowanym codziennie, jeżeli dodamy pieniążki od państwa Kaczyńskich na koniec tegoż roku.

Mamy nadzieję, że te zadania pomogą przygotować się Wam do zbliżających się egzaminów. Szczęść Boże!

Pamiętaj także o dobrowolnych obowiązkowych wpłatach: PKO BP S.A. II/O Toruń nr 69 1020 5011 0000 9602 0012 9130 z dopiskiem: „Dar na cele kultu religijnego”.

SPRZEDAM:

1) Biologia 1. Wydawnictwo operon, zakres rozszerzony
2) Biologia 2. Wydawnictwo operon, zakres rozszerzony
3) Biologia 3. Wydawnictwo operon, zakres rozszerzony
4) Fizyka. Wybór testów z egzaminów wstępnych na akademię medyczną i kier. Przyrodnicze. Wyd. Medyk
5) Matematyka dla klasy II liceum i technikum. Zakres podstawowy, wydawnictwo sens
6) Matematyka dla klasy III liceum i technikum. Zakres podstawowy, wydawnictwo sens
7) Biologia. 444 oryginalne zadania maturalne z pełnymi rozwiązaniami i komentarzami. Wyd. CKA
8) Język angielski. Sprawdź, czy potrafisz. Langenscheidt.
9) Podstawy chemii. tom 1. Repetytorium dla maturzystów i kandydatów na studia na kier. przyr. i akademiach medycznych. Wyd. Medyk
10) Biologia. Zbiór ćwiczeń. Pakiety zadań. Wyd. Szkolne Omega.
11) Biologia. Zbiór ćwiczeń. testy. Wyd. Szkolne Omega.
12) Język polski. Matura 2007. wyd. Szkolne Omega. (przykładowe arkusze z polskiego)
13) Przeszłość to dziś, Stentor. Wszystkie za wyjątkiem cz. I do I kl.
14) Genial. Ćw. i podr. A2. Langenscheidt
15) English File. Upper-intermediate. Ćw. i podr.
16) Człowiek-twórca kultury. Stentor
17) Revise ForMatura repetytorium. Macmillan
18) Zestaw Matura 2007 operonu z chemii (repetytorium + 2 książki z testami)
19) Zestaw Matura 2007 operonu z fizyki (repetytorium + 2 książki z testami)
20) Zestaw Matura 2007 operonu z biologii (repetytorium + 2 książki z testami)
21) Biologia. Repetytorium. Wydawnictwo Kram
22) Biologia. Pytania testowe. Wydawnictwo Kram
23) Chemia 1. Wsip. Zakres rozszerzony
24) Chemia 2. Wsip. Zakres rozszerzony
25) Chemia 3. Wsip. Zakres rozszerzony
26) Chemia. Tom 1. Wybór testów z egzaminów wstępnych na akademię medyczną i kier. Przyrodnicze. Wyd. Medyk
27) Themen aktuell 2. ćw. i podr. Hueber
28) Zbiór zadań z chemii. Pazdro
29) Podstawy Fizyki. Repetytorium dla maturzystów… wyd. Medyk
30) Opracowania lektur dla liceów. Wydawnictwo Skrypt.

KONTAKT gg: 1817448
lub kom

Nie do końca od widzimisię egzaminatora, bo każdą pracę sprawdza więcej niż jedna osoba, aby właśnie uniknąć takich sytuacji. Co nie znaczy, że to się nie zdarza.
Ja nie wiem jak zdałem polski podstawowy (i to wcale nie na 30% ) dwa lata temu. Zaufałem rozwiązaniu, które pojawiło się w internecie i GW, i byłem wtedy pewien, że może być problem - napisałem coś zupełnie przeciwnego we wnioskach. No, ale cóż, nie będę w to wnikać.

Jednak pisanie wypracowania z lektury jest bardziej odtwórcze niż z nieznanego tekstu. Chociażby ze względu na to, że w szkole masz dokładnie powiedziane, jak wszystko zinterpretować (przynajmniej u mnie tak było). Trzeba to tylko wszystko wkuć.
Rozszerzoną pisałem i chyba nie do końca wiedziałem, co jest tam wymagane, bo poszła mi bardzo słabo, więc się na jej temat nie wypowiem, w klucz się nie wbiłem, nie wiem, to chyba po prostu nie dla mnie było Może jestem za głupi, skoro to na inteligencję było.

Ale z drugiej strony matura z historii cała była na inteligencję, a nie zdałem jej wcale tak źle.

Pragniemy wyjaśnić, że publikowane na stronie internetowej CKE rozwiązania arkuszy maturalnych są tylko przykładowymi, uczniowskimi, poprawnymi rozwiązaniami i nie należy ich traktować jako doskonały wzorzec, ani tym bardziej klucz odpowiedzi.

Modele odpowiedzi, stanowiące narzędzie pracy egzaminatorów, sprawdzających prace maturalne, zawierają wiele różnych możliwych poprawnych odpowiedzi oraz niezwykle ważne stwierdzenie, że należy akceptować każdą inną poprawną merytorycznie odpowiedź.

Egzaminatorzy przed przystąpieniem do sprawdzania prac maturalnych przechodzą dodatkowe szkolenie przygotowujące do oceniania rozwiązań zadań z danego arkusza egzaminacyjnego. Każda oceniona praca jest weryfikowana przez drugiego egzaminatora.

Dlatego też jakakolwiek próba oceny prac bez odbycia odpowiedniego przeszkolenia, współpracy w zespole egzaminatorów oraz bez dostępu do kompletnego zestawu przykładowych odpowiedzi i przyjętych sposobów ich interpretowania może prowadzić do fałszywych wniosków.

Czy ktoś ściągnął sobie z cke.edu.pl przykładowe arkusze maturalne umieszczone pare tygodni temu?Nie te z przeprowadzonych matur tylko takie do przećwiczenia.
Były na stronie jakiś czas i
nie wiedzieć czemu komisja je usunęła.

Na stronie CKE pojawiły sie wczoraj aneksy do informatorów maturalnych na rok 2007. Wygląda na to, że poza zmianą kolejności arkuszy na rozszerzonym i przedłużeniu czasu o 10 min nic sie nie zmieniło. Jako przykładowe arkusze egzaminacyjne podane są te z maja 2006.
Oxford Repetytorium

Danuta Gryca, Joanna Sosnowska

Książka zawiera wskazówki, jak zdać nową maturę, wszystkie rodzaje zadań maturalnych, egzamin próbny, gratis CD.100 zadań maturalnych. Język angielski

Justyna Matejczyk, Małgorzata Żaglewska


Publikacja przygotowana przez dwie doświadczone nauczycielki, od lat współpracujące z komisją egzaminacyjną. Systematyzuje i jednocześnie sprawdza wiedzę wymaganą od uczniów podchodzących do matury z języka angielskiego. Zawiera odautorski komentarz na temat przebiegu egzaminu dojrzałości oraz najczęściej popełnianych na nim błędów.Język angielski. Matura 2005

Taczek Marzanna

Książka jest próbą syntezy tego, co na egzaminie maturalnym możecie "zastać". Mamy nadzieję iż materiał w niej zawarty pozwoli na lepsze przygotowanie do nowych wymagań i formy, jakie niesie matura 2005 roku i lat następnych.Język angielski. Tematy i zagadnienia maturalne

Wydawnictwo Omega

Książka zawiera: zestawy maturalnych egzaminów pisemnych, przykładowe zestawy do ustnego egzaminu dojrzałości z języka angielskiego, ćwiczenia leksykalne, klucz rozwiązań do pisemnego egzaminu dojrzałości.Język angielski. Ćwiczenia i tematy maturalne

Wydawnictwo Omega

Pozycja zawiera oryginalne tematy egzaminu dojrzałości z maja 2001 roku. Dają one doskonałą orientację w wymaganiach egzaminacyjnych. Ćwiczenia leksykalne można wykorzystywać na lekcjach i w samodzielnej nauce. Jest to materiał przeznaczony zwłaszcza dla tych, którzy zdają język angielski na ustnym egzaminie dojrzałości.Język angielski tom 1. Tematy i zagadnienia maturalne

Wydawnictwo Omega

Standardy wymagań z poszczególnych przedmiotów- zadania spełniające standardy egzaminacyjne i odnoszące się do nich- zadania z poszczególnych przedmiotów pogrupowane w działy tematyczne- autorskie arkusze egzaminacyjne ułożone według obowiązujących ustaleń dotyczących nowej matury- pilotażowe arkusze egzaminacyjne przygotowane przez Okręgowe Komisje Egzaminacyjne.Język angielski. Matura 2005

Wydawnictwo Omega

Dwa konkretne bardzo przydatne programy

Nowa Matura 2006Producent: Rzeczpospolita/OMEGA
Rok wydania: 2006
Systemy: raczej działa na każdym
Wersja językowa: PL
Kategoria: Edukacja

Opis:
Program matura 2006 zawiera około 400 zadań przygotowujących do egzaminu maturalnego na poziomie podstawowym i rozszerzonym z przedmiotów: język polski, matematyka, historia, WOS, geografia, biologia, fizyka, chemia, język angielski, język niemiecki. Poznasz także wymagania, standardy egzaminacyjne i sposób oceniania. Całość przygotowano na podstawie książek Wydawnictwa Szkolnego OMEGA.
Ponadto zawiera 18 autorskich arkuszy egzaminacyjnych opracowanych specjalnie dla tego wydania!

Wielkość programu do ściągnięcia: 240MB w 4 partach
KODHIHI http://www.rapidsharing.com/a9d0cb525a391f4e4e8fadf1e152f831
http://www.rapidsharing.com/5678a4edd1926d91a5008e61aadc7df6
http://www.rapidsharing.com/bc407ddae0021026fff9ad546ebe0e9e
http://www.rapidsharing.com/6561cf6954f12109801e354b9b28cb97
KODHIHIKUNIEC

Testy sprawdzające - MaturaProducent: Aidem Media
Rok wydania: 2006
Systemy: raczej działa na każdym
Wersja językowa: PL
Kategoria: Edukacja

Opis:
Matura to zestaw 6 programów komputerowych, na jednej płycie CD-rom. zawierających testy sprawdzające z następujących przedmiotów: języka polskiego, matematyki, biologii, historii, języka angielskiego i języka niemieckiego. Każdy program zawiera od 750-1000 pytań różnego typu, które obejmują swym zakresem materiał dydaktyczny szkoły średniej. Zadania są bogato ilustrowane, posiadają uzasadnienia odpowiedzi i przykładowe rozwiązania. Każdy program ma trzy tryby: treningowy, testowy, poprawkowy oraz system statystyk i możliwość tworzenia własnych testów. Testy są dostosowane do nowej formy matury!

UWAGA! Aby móc wypakować archiwum należy zainstalować program WinUHA do ściągnięcia np. stąd:

http://www.klaimsoft.com/...846ccb2371eee8e

Wielkość programu do ściągnięcia: 104MB (po rozpakowaniu 504MB )
Hasło: brak hasła
KODHIHI
http://www.megaupload.com/?d=6RPGEQO3 KODHIHIKUNIEC

A ja np. weszłam sobie niedawno na forum dla nauczycieli, i tam też wszyscy jechali po nowej maturze (akurat z polskiego) równo. Wujek mojej mamy (jak ja mam go nazywać? xD), który jest bardzo wykształconym człowiekiem, bardzo go lubię i szanuję, uważa, że cały ten klucz zabiera uczniom możliwość wolnej interpretacji i wykazania się umiejętnościami analizatorsko-pisarskimi . I ja się z tym zgadzam. Siedząc na maturze już nawet nie myślałam nad słynnym "co autor miał na myśli" tylko "czy to, co napiszę, będzie w kluczu?". Paranoja...


Kolejny przykład na uniwersalność arkusza i jego ogólną rację bytu jako egzaminu zewnętrznego po szkole średniej.

Co do "ach" - pretensje związane z wynikiem ograniczają mi się wyłącznie do egzaminu z języka polskiego, ułożonego moim zdaniem w sposób fatalny (w co nauczycieli nie mieszałam, mimo że ich głoso maturze słyszalne i pokrywały się z moimi wątpliwościami), czy jego konsystencja przypomina tę narzuty na stół, nie wiem - możliwe. Bo uważam, że warto zwrócić uwagę na dobór tekstów i konstrukcję pytań - powtarzać po Tobie nie będę, bo obie piszemy o czymś zupełnie innym i nie przypominam sobie wylewania forumowych łez w przypływie goryczy nad wynikami - reszta jest dokładnie zasłużona i w kwestii budowy, o której ciągle tu prawię, jak najbardziej kompetentna. W przeciwieństwie do polskiego.

Tak, jestem dziewczynką wylewającą sok na obrus - bo konformizmu w przyjmowaniu źle skonstruowanego egzaminu nie podzielam i cały ten raban jest dokładnie o to. Pozostaje pozdrowić resztę bufonów Rzeczypospolitej, którzy z matury zdobwyają niewiele punktów z winy niekonwencjonalnego podejścia czy nieudolnego (na szczęście) zabijania w nich zdolności myślenia, bo to egzamin z jego braku i strzelania ślepakami w klucz. Nie twierdzę, że każdy winien mieć swój indywidualny arkusz - to arkusz ma być ułożony tak, żeby oddawał umiejętności analizy, interpretacji, twórczego myślenia i konstrukcji wypowiedzi pisemnej, wykraczającej poza schematyczność na poziomie rozszerzonym. Mój wyrzut, który nadinterpretujesz, insane_maid, jest mającą takie same prawa zaistnienia w wątku maturalnym opinią na temat budowy tegorocznej matury.

1. Do zaoferowania mam 2 gazety MATURA język polski + płyta CD i EPOKI LITERACKIE powtórka do matury.
Zawartość 1 gazety:
- poradniki maturalne jak się przygotować, aby świetnie zdać maturę ustna,
- 12 testów czytania ze zrozumieniem o rożnym stopniu trudności,
- jak przygotować prezentacje,
- multimedia na maturze,
- przykładowe realizacje tematów
- rozmowa z komisja pytania i odpowiedzi
Płyta CD:
- gotowe multimedialne prezentacje maturalne,
- superszablony do wykorzystania w prezentacjach GRATIS
Zawartość 2 gazety:
- epoki literackie od antyku po współczesność: antyk, średniowiecze, renesans, barok, oświecenie, romantyzm, pozytywizm, Młoda Polska, dwudziestolecie międzywojenne, współczesność
ze szczesliwa modna gumowa bransoletka.
Obie gazety są nowe! - CENA 10 złotych

2. NOWA Płyta JEZYK POLSKI DLA MATURZYSTOW PROGRAM MULTIMEDIALNY a na niej :
- literatura w 20 motywach,
- nauka o jezyku (gramatyka itd),
- przykładowe pytania maturalne,
- niektóre lektury w całosci,
- testy i sprawdziany z j. polskiego,
- trzy słowniki (literacki, gramatyczny i interpunkcyjny) - CENA 10 ZŁOTYCH

3. NOWE! Zestaw 2 ksiazeczek
1. ANALIZA WIERSZY:
- INTERPRETACJA UTWORÓW POETYCKICH,
- SYNTEZY TWÓRCZOŚCI POETÓW,
- AUTORZY, WIERSZE, KONTEKSTY,
- PRZYKŁADOWE TEMATY MATURALNE,
- WSZYSTKO O POEZJI Z POZIOMU PODSTAWOWEGO I ROZSZERZONEGO
2. EPOKI LITERACKIE OD ANTYKU PO WSPÓŁCZESNOŚĆ - CENA 10 ZŁOTYCH

4. NOWE wspaniały zestaw!
W jego skład wchodza Zeszyty VADEMECUM UCZNIA I STUDENTA: matematyka, biologia i genetyka, fizyka, chemia, geografia, astronomia, historia, architektura i sztuka, literatura + Zeszyty DZIENNIK MATURZYSTY arkusze egzaminacyjne: jezyk polski poziom podstawowy x 2, matematyka poziom podstawowy, geografia poziom podstawowy, geografia poziom rozszerzony, jezyk angielski poziom podstawowy, jezyk niemiecki poziom podstawowy, biologia poziom podstawowy, biologia poziom rozszerzony, historia poziom podstawowy, historia poziom rozszerzony, wos poziom podstawowy, matematyka poziom podstawowy.
- CENA 10 ŻŁOTYCH

5. NOWA Płyta jezyk polski dla kazdego a na niej:
-Lektury streszczenia i omowienia
-epoki literackie opisy i analiza
-ekranizacja fragmentow lektur
-biografie znanych tworcow
-testy - CENA 8 złotych

KONTAKT GG 907388

"Gazeta Wyborcza": Ponad osiem tysięcy płyt CD z zadaniami na próbną maturę Centralna Komisja Egzaminacyjna wysłała do szkół w całym kraju 28 lutego. Szkoły miały pięć dni na wydrukowanie arkuszy.
CKE zachowywała specjalną ostrożność: kurierzy wręczali koperty dyrektorom do rąk własnych, dokładnie sprawdzali ich tożsamość. Ze strony internetowej CKE dyrektorzy ściągali zaszyfrowany (dostępny tylko za pomocą specjalnego kodu) harmonogram próbnej matury. Tam była też informacja, że treść zadań można ujawnić dopiero w wyznaczonym dniu egzaminu z danego przedmiotu. I że należy zachować ostrożność jak przy właściwej maturze w maju.

Cała operacja kosztowała ponad 850 tys. zł. Ale wszystko na marne. Bo na internetowych forach próbne zadania maturalne pojawiały się przed datą egzaminów. Przyznaje to w rozmowie z "GW" dyrektor CKE Marek Legutko.

- Jestem smutny. Dyrektorzy szkół, którzy są osobami zaufania publicznego, zachowali się nieodpowiedzialnie - mówi Legutko. Okazało się, że niektórzy przyspieszyli próbne egzaminy. Powody? - Na przykład dlatego, że próbna matura kolidowała z terminem szkolnej wycieczki - mówi Legutko. W innej szkole dyrektor dał uczniom tajną płytę CD z zadaniami. I w ten sposób droga zadań do internetu stała się banalnie prosta.

Legutko nie chce podać, o które szkoły chodzi. Ale mówi, że zawiadomi o znanych mu przypadkach kuratoria.

Maturzyści z 70 LO w Warszawie w czwartek nie pisali już próbnej matury z przedmiotu do wyboru (m.in. matematyki, historii, biologii, geografii). Mimo że we wtorek napisali taki egzamin z polskiego, a w środę z języka obcego. - Odwołaliśmy próbną maturę, kiedy uczniowie przyznali, że pytania z polskiego znaleźli przed egzaminem w internecie - mówi dyrektorka Anna Szumiec-Mitera. - Mamy ich wychowywać, a nie przyzwyczajać do oszustwa.

nie polecam arkuszy maturalnych jezyka polskiego tegorocznych :/

A ja tym bardziej arkuszy z przykładowymi odpowiedziami... ;(

To może podam liste książek które mam, jeśli ktoś jakąś chce kupić to niech da znać na priva i np. umówimy się gdzieś w mieście i je przywiozę. A to co mi zostanie przyniosę na kiermasz.

Biologia - OPERON - Rozszerzone - 1,2,3 klasa
Geografia - Rozszerzone - 1 i 2 część
Historia - II klasa - 1 i 2 część
Wiedza o kulturze
Polski - Między tekstami - 3,4,5 część
Chemia - Operon - rozszerzone - 1 i 3 klasa i zbiór zadań klasa 1
Chemia - Pazdro - Zbiór zadań - nowe wydanie
Chemia - inna książka - część 2 - pierwiastki i związki chemiczne
Informatyka - WSIP - rozszerzona - 1 część
Przysposobienie Obronne - (pozycja obowiązkowa każdego ucznia)
WOS - Przewodnik młodego obywatela
Angielski - repetytorium - (to niebieskie)

*******--- Inne przydatne ----*********

- Powtórka z literatury (streszczenia i opracowania) GREG 1,2,3,5 część
- Polski - "Wypracowania z 'klucza'" - (jest fragment tekstu i do tego wzorcowe wypracowanie, w którym wyławiają co jest ważne i za co są punkty) - mnie to pomogło, bo zawsze pisałam nie na temat
- Opracowania - Lektury i wiersze - wszystko w jednej książce, ale dosyć wyczerpująco, skondensowana wiedza, również o epokach.
- Angielski - Nowa matura - kilka przykładowych arkuszy zarówno pisemnej jak i ustnej matury, wraz z płytą CD
- Fizyka - "Maturalnie że zdasz" - dużo zadań maturalnych - mi pomogło
- Matematyka - słynna "Kiełbasa"-zadania maturalne 1,2 część - polecam
- Fizyka - Testy na Ekademia medyczną - 2003

*******------ Lektury szkolne, sprzedam bardzo tanio -------*******
- Antygona - 1.5 zł
- Zemsta - 1.5 zł
- Dzieje Tristana i Izoldy - 1.5 zł
- Makbet - 2 zł
- Król Edyp - 1,5 zł
- Odyseja -2 zł
- Iliada - 2 zł
- Mitologia - Jan Parandowski - 5zł

Jeśli prezentację maturalną chcesz zrobić sam, to zajrzyj na www.sciaga24.pl . Specjalnie przygotowany dział dla maturzystów, zawierający porady, przykładowe tematy, wzory i arkusze jest świetnym miejscem, aby doszlifować swoją prezentację.

Czasu jest stosunkowo dużo:P ale jednak mało.

ojj ... nie powiedziałbym, że dużo ... ale mało na pewno też nie ... tak w sam raz

Powiem Ci, że korzystam z dodatkowych lekcji. Uważam, że z nauczycielem, który ma większą od nas wiedzę jest łatwiej i skuteczniej się NAUCZYĆ. To moje zdanie. Sama wszystkiego nie mogę ogarnąć.

Ja z kolei najlepsze efekty osiągam kiedy poczytam na jakiś konkretny temat a potem zrobię kilka zadań z nim związanych. Obecność nauczyciela mnie rozprasza, poza tym nigdy nie lubiłem jak ktoś mi się przygląda jak robie zadania ... no i trzeba wziąć pod uwagę że nauczyciel też człowiek i może zapomnieć o czymś powiedzieć, a w przypadku czerpania wiedzy z książek się to nie przydarzy.

Co do tych książek typu wykłady z fizyki to nie wiem. Szczerze mówiąc nigdy takiej książki nie miałem w ręku, a z tytułu to kojarzy mi się z książką która zawiera treści znacznie wykraczające poza zakres materiału matury. Nie mówię że taka wiedza jest zbędna, ale w naszej sytuacji chyba lepiej poświęcić czas na naukę czegoś czego spodziewamy się na maturze albo porobić zadania.

Poza tym maturalne arkusze z ubiegłych lat rozwiązuję.

heh ... ja też ... tyyyle sobie tego podrukowałem, że z rozwiązaniem wszystkiego to się chyba do matury nie wyrobię Też zauważyliście że zadania z arkuszy na poziomie podstawowym są takie jakieś bardzo łatwe, a z kolei te na rozszerzonym bardzo trudne (tzn chodzi mi o to że bardzo duża różnica poziomów jest) !?

Jeśli chodzi o książki to myślę, że vademecum to bzdura. Mam jedno i jest liche.

a jakie masz vademecum i czemu uważasz że liche ? z matmy mam vademecum i jak uczę się do sprawdzianu to bardzo często z niego korzystam ponieważ układ książki jest taki że jest teoria poukładana w czytelny sposób, są wyróżnione najważniejsze wzory, a potem sa przykładowe zadania pokazujące jak korzystać z owych wzorów.

kamot12, a jakiś przykład? Arkusze maturalne mało mi mówią

nieużywany Informator Maturalny z języka polskiego z przykładowymi arkuszami maturalnymi, Warszawa 2003, oddam w dobre ręce!

Poszukuje jakiś przykładowych arkuszy maturalnych. Chodzi mi o to by mieć co wziąść do szkoły i w trakcie takich nie potrzebnych lekcji jak WOS itp poćwiczyć matmę, poćwiczyć za jednym rożne działy i posprawdzać się.

matury z lat poprzednich już przerobiłem.

Jakie byscie proponowali repetytorium do nauki do matury na poziomie podstawowym z języka polskiego , języka angielskiego i matematyki wszystko na poziomie podstawowym. Chodzi mi żeby z języka polskiego były jakieś materiały do nauki min streszcenia i opracowania lektur , a także podstawowe informacje o epokach oraz zbiór egzaminów maturalnych do rozwiązywania przystosowanych na wymagania do matury 2008. Z angielskiego tak samo jakies materiały do nauki tzn przydatne słownictwo , podstawowe struktury gramatyczne itp oraz też jakieś egzaminy maturalne do rowiązywania z wymaganiami na mature 2008. Z matematyki podobnie jakięs materiały do powtorki z każdego działu tzn przydatne wzory itp Oraz także żeby były przykładowe arkusze maturalne z wymogami do matury 2008.

Prosze podawać według was najlepsze repetytoria i zbór arkuszy z przedmitów , ktore podałem

Ja podam ktore wedlug mnie są dobre i wy powiecie co o nich sadzicie i podacie swoje prpozycje Oto one:

-Matematyka. Próbne arkusze maturalne. Poziom podstawowy i rozszerzony. Matura 2008/2009 Świda Elżbieta Kurczab Elzbieta Kurczab Marcin Wyd.PAZDRO
-Matematyka Vademecum Operon - Borowska Maria Jatczak Anna wyd OPERON
-Matematyka TESTY matura 2008 Orlińska Marzena wyd Operon
-Język polski Matura 2008 Vademecum maturalne + CD - Dominik Stawicka Donata Czarnota Ewa wyd Operon
-Wolska Beata, Nawrot Agnieszka Repetytorium maturzysty Język polski poziom podstawowy i rozszerzony wyd Greg
-Język Polski Matura 2008 Poziom podstawowy i rozszerzony - Burzyńska-Kupisz Małgorzata Finkstein Anna Grabowska Lucyna Kozieł Jacek wyd OMega
-Język polski. Matura 2008. Testy wyd Operon
- Język polski. Matura 2008. Arkusze egzaminacyjne wyd Omega
-MATURA 2008 - Oryginalne arkusze egzaminacyjne autor CKE
- Matura 2008. Język polski wyd Nowa era
- MATURA 2008 - język angielski - Oryginalne arkusze egzaminacyjne autor CKE
-Nowa matura z języka angielskiego Repetytorium Testy egzaminacyjne + 2CD - Elloway Dan, Migdał Urszula, Zarychta Adam wyd PWN
-Repetytorium maturzysty - język angielski Małgorzata Dagmara Wyrwińska
-Wyrwińska Małgorzata Dagmara Repetytorium maturzysty język angielski Wyd Greg
-Język angielski Matura 2008 Poziom rozszerzony + CD - Gąsiorewicz Kozłowska Ilona Kowalska Joanna wyd Omega
-Arkusze egzaminacyjne język angielski 2008 matura wyd Omega
- Matura 2008, Testy ( język angielski i język niemiecki ) wyd Nowa Era

Prosze o wasze prpozycje

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ I SPORTU

z dnia 7 września 2004 r.

w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów w szkołach publicznych

(Dz. U. z dnia 13 września 2004 r.)

§ 58. Informator, o którym mowa w art. 9a ust. 2 pkt 1b ustawy, zawierający w szczególności opis zakresu egzaminu maturalnego dla danego przedmiotu oraz kryteriów oceniania i form przeprowadzania egzaminu maturalnego, a także przykładowe zestawy zadań egzaminacyjnych, jest ogłaszany nie później niż do dnia 1 września roku szkolnego poprzedzającego rok szkolny, w którym jest przeprowadzany egzamin maturalny.

Z tego co wiem, to do dziś nic się w tej ustawie na ten temat nie zmieniło.I skoro ja w tym roku szkolnym zdaję maturę, to dlaczego dopiero we wrześniu 2006 roku dowiaduje się jak ma wygladać moja matura?Która jest zupełnie inna niż ta zdawana w 2006 roku?! Jak mogło do czegoś takiego dojśc?!Teraz my, maturzyści jesteśmy pokrzywdzeni.Bo prawo zaczęło się cofać..

A nie są to wcale małe zmiany.Porównując egzamin maturalny pisemny rozszerzony z poprzedniego roku, a dzisiejszy jest to duża strata dla uczniów.Wcześniej uczeń zdawał poziom podstawowy, a jeśli chciał zdawać rozszerzenie, to po prostu pisał dodatkowy arkusz.Przy czym na podstawie aby zdać, musiał zdobyć 30%.Rozszerzenie zdawał jeżeli miał choć 1%.Ale zdał.Dziś maturzysta zdający rozszerzenie, pisze od razu poziom rozszerzony i tez aby zaliczyć musi mieć 30%.I nie ma co się oszukiwać, ale te 30% na podstawie łatwiej jest zdobyć niż 30% na rozszerzeniu.Myślę,że jest to krzywdzące.
Również bardzo dziwnym posunięciem jest przelicznik procentowy z roszerzenia na podstawę, który znajduje się tu:
http://www.cke.edu.pl/images/stories/Ma ... wyniki.pdf
Bo jak 30% z podstawy może równać się 30% rozszerzenia?!Przelicznik ten jest bardzo niekorzystny dla poziomu rozszerzonego, tak więc i uczniowie zdający rozszerzenie są w niekorzystnym położeniu.
Nie mówiąc juz o uczelniach.Na co będą patrzeć przy naborze kandydatów do szkół?Na to, jaki to poziom, czy ile punktów uczeń zdobył?Czy osoba zdająca rozszerzenie będzie tak samo rozliczana jak na podstawie?To definitywnie krzywdzi maturzystów rozszerzonych..
Minister wymyśił jakąś dziwną amnestię.Dlaczego?Bo w ten sposób sam przyznaję się do swojego błędu!Sam dobrze widzi, że to co się dzieje jest bezsensu i jest to straszne! I oczywiście tylko matura 2007 będzie tak wyglądała..Następne znów się zmienią.Na lepsze? Nie wiem, ale już wolę nie pytać..

Ma ktoś przykładowe arkusze maturalne z języka polskiego na rok 2008 wydawnictwa Operon Prosze udostepnić


| Ach, nie wiedziałby. Powiedz mi, kto mówi producentowi co i w jakiej
| ilości ma produkować? Toż on sam nie może wiedzieć.
Mówię o szkole, nie o producentach.


Szkoła, to producent wykształconych ludzi. Ludzi, których pracę kupują
przedsiębiorstwa.
I tak samo, jak przedsiębiorstwo jakimś cudem wie, jakie i ile produktów ma
wytworzyć, tak samo szkoła może wiedzieć czego ma nauczyć.

| Uczeń ma potrafić (nie wiedzieć) to, co mu będzie potrzebne na dalszym
| etapie kariery. Tak samo jak klient w sklepie wie, co chce kupić. Powiedz,
| kto określa standardy tego, co się w sklepie ma znajdować?

O szkole mówię.nie trzeba ministerialnych programów ani egzaminów, żeby szkoła uczyła.

| No i? Po co program jeden dla wszystkich?

ufff... programów jest wiele, standardy są jedne.


Po co zatem programy. Po co standardy? Czy ktokolwiek, poza ministerstwem i
urzędnikami którzy biorą pieniądze dzięki programom i standardom che za nie
płacić?

| zeruje myślenie pozakluczowe. Wybacz, ja przeglądam corocznie i sie
| dziwie,
| że ludzie jeszcze pisać potrafią.

10 stron bełkotu. Na nowej dodatkowej kartki nie dostaniesz, bo są arkusze i


Za wodolejstwo się dostawało pałę.

masz pisac na temat. W ten sposób uczy się precyzji wypowiedzi. Potem
liczymy na to, iż ktoś nie będzie w życiu mówił godzinę, by nic nie
powiedzieć.


No to liczcie, bo ja po efektach oceniam i widzę, że absolwenci potrafią
rozwiązać testy maturalne i nic poza tym.

| Szkoła prywatna musi nauczyć dzieci tego, co jest potrzebne. Nie tego, co
| urzednik wymyśli, że jest potrzebne, a tego, co jest realnie potrzebne.

A to co jest potrzebne w Twojej definicji szkoły (np. potrzebne z biologii)
ma formułować na przykład kafelkarz czy producent betonowych kół
ratunkowych.


Oczywiście - to on potrzebuje ludzi do pracy i on wie, co powinni umieć
ludzi których on zatrudni. A młodzi ludzie, którzy widzą siebie jako
przyszłych kafelkarzy wybierają taką szkołę, która ich tego nauczy.

| Jak już wspomniałem, z logiką i matematyką (tutaj: zbiory) jesteś na
| bakier. Jeśli A jest podzbiorem B, to A nie jest B. To tak, jakbyś
| powiedział, że koło jest samochodem, bo przecież jest częscią samochodu.

Metafory nie bardzo Ci wychodzą. Niestety to też standard szkoły
podstawowej.


To nie metafora, to paralela.

Jeśli uszkodzisz koło samochodu to uszkodziłeś pojazd
samochodowy i będziesz za to odpowiadał. Obawiam się, iż tłumaczenie w
sądzie, że jednak koło to nie jest samochód i nie uszkodziłeś auta, ale
auto, które nie jest autem, bo to podzbiór jednak nie przejdzie.


Oczywiście, bo jeśli jakaś część samochodu uzyskuje uszkodzenie, to
uszkodzenie to jest w zbiorze 'samochód'.
Jesteś doskonałym przykładem tego, do czego prowadzi obecny system
szkolnictwa - do zaniku podstaw logiki i zdolności pojmowania świata.

| Raczej - posługuje się pojęciami z dziedziny Ci obcej (matematyka) i stąd
| problemy.

To może zapytaj jakiegoś 7-latka jak nazywa się przedmiot w szkole, w ramach
którego uczy się liczyć. Wyjaśni CI.


Ależ co mi ma wyjaśniać? Że uczy się matematyki? Oczywiście, uczy się
matematyki. Wszak arytmetyka, geometria, czy tez algebra to części
matematyki. Ucząc się dowolnej częsci matematyki poznajemy nic innego, jak
matematykę, bo zwiększamy zasób informacji o elementach zbioru
'matematyka'. To, czy operujemy w jednym, czy drugim podzbiorze matematyki
nie ma tutaj znaczenia.

Natomiast Ty raczyłeś uznać, że skoro ja mówię o matematyce na poziomie
podstawowym, to mówię o arytmetyce. A to już nieuprawnione wynikanie.

| W momencie stwierdzenia, że arytmetyka jest matematyką.
Tak :-))) a pisanie to nie język polski tylko kaligrafia :-)))


Tak samo jak koło to nie samochód, choć w skład samochodu wchodzi koło.


A jakie studia wg. Was są najlepsze na PRz Jakiś kierunek na którym szczególnie liczy się matma , bo akurat matma mi dobrze idzie .
A to już zależy co Cię interesuje. Matma to się na PRz na każdym kierunku liczy. Jeśli zależy Ci głównie na niej, to może matematyka stosowana.

W Tomaszowie Mazowieckim (50km od Drzewicy) jest technikum fryzjerskie. Fajna sprawa, zaczynam myśleć...
Zapotrzebowanie na fryzjerów jest, więc technikum fryzjerskie nie jest złą alternatywą. Tylko te 50 km. Wg mnie to bardzo duża odległość. Codzienne dojazdy bywałyby bardzo ale to bardzo uciążliwe. Wczesne wstawanie, późne powroty do domu, w dodatku zmęczenie. A chodzi o to, żeby jeszcze znaleźć czas na naukę po szkole i inne rzeczy. Przy tak oddalonej szkole od miejsca zamieszkania słusznym rozwiązaniem byłby raczej internat.

A jeszcze co to tej inżynierii. Technikum informatyczne --> Informatyka / Fizyka / Budownictwo? Jest taka szansa?
Najlepiej byłoby gdybyś podparł się na opinii któregoś ze starszych kolegów (jeśli masz takich którzy tam uczęszczają) jak tam jest, przede wszystkim na jakim poziomie jest matematyka, fizyka. Ale myślę, że technika elektroniczne, informatyczne, energetyczne i im podobne są właśnie ukierunkowane do nauk ścisłych. Także teoretycznie myślę, że nic nie powinno stanąć na przeszkodzie żebyś podjął po tej szkole naukę na uczelni technicznej. W końcu przykładowo na PRz jest masa osób które są absolwentami techników. Więc jeśli nie znajdziesz dla siebie odpowiedniego profilu w liceum, to myślę, że kontynuacja nauki w tej szkole nie byłaby złym rozwiązaniem. Tylko wiedzieć musisz też, że w technikum już po maturze zdajesz również tzw. egzamin zawodowy. Jest to napisanie jakiegos projektu, który dotyczy wiedzy nabytej w technikum odnośnie swojego profilu kształcenia. W przypadku oblania go, nie masz tytułu "technik informatyk", a jesteś w takiej sytuacji jakbyś skończył liceum. Niezdanie tego egzaminu nie powoduje żadnych skutków odnośnie rekrutacji na studia, bo tylko matury mają moc.

a co bedzie jak nie znajdziecie pracy w zawodzie wyuczonym na studiach?
Ja o to będę się martwił po studiach. Ale myślę, że z wyższym technicznym coś się powinno znaleźć.

u mnie w pracy jest dziewczyna po studiach, ja mam średnie bez matury, wogóle nie przystąpiłem do niej, chodziłem do najgorszego LO w Rzeszowie a zarabiamy tyle samo...
I do tego wszystko się sprowadza, żeby dobrze wybrać kierunek studiów. Istnieje sporo takich, które zwykle są bezproduktywne, a mimo to ludzie się do nich garną. Taki przykład. Ludzie którzy kończą np. administrację siedzą później na kasie w delikatesach. Podobnych kierunków, po których jesteś bez szans na robotę w zawodzie jest sporo. Filozofów, kulturoznawców, socjologów, politologów, europeistów, archeologów i tak dalej. Gdzie takich potrzebują? Szczególnie na podkarpaciu. Potrzeba natomiast prawników, bankowców, inżynierów itd. No i często gości po zawodówkach dobrych w swoim rzemiośle. Ale większość ma chyba ambicje zdobycia wyższego wykształcenia. Dlatego dobrze, że m.in. Beny już teraz z głową stara się zaplanować swoją przyszłość i trzeźwo myśli na ten temat.

Ej! A z informatyki zdaje się maturę? Bo znalazłem w pobliżu taki profil z rozszerzonym językiem angielskim i informatyką.
Z tego co mi się wydaje, informatyki nie można zdawać jako przedmiot podstawowy, tylko dodatkowy. Niemniej na maturze jest dostępna do zdawania. Możesz w necie poszukać sobie przykładowych arkuszy maturalnych i z ciekawości zobaczyć jak wyglądają.

Nikt Ci nie mówi, że nie umiesz pisać. Mówią Ci tylko, że nie napisałaś tego czego od Ciebie oczekiwali. Weź pod uwagę fakt, że matura tworzona jest nie tylko dla Ciebie, ale dla szerokiego grona uczniów. Ci co piszą podstawową nie wiążą przyszłości z językiem polskim, Ci którzy decydują się na rozszerzoną interesują się tą dziedziną. Matura rozszerzona jak i każda inna stworzona jest z myślą o tym by jak największe grono podejmujących się jej pisania wstrzeliło się w klucz choć w stopniu wystarczającym do zdania.

Jeżeli chcesz pisać wybitnie i być za to doceniana idź na olimpiadę.

Śmiać mi się chce z płaczących chłopczyków i dziewczynek, którzy dostali tylko 85, 80% z matury.

Wynik z matury w żadnym stopniu nie oddaje poziomu posiadanej wiedzy - przykładowo, ja nie jestem zadowolona z mojego wyniku z WOS-u [ale nie jest to 85, 80% ], natomiast wiem jaką wiedzę z tego przedmiotu posiadam, a jest ona raczej obszerna. Tu nawet nie chodzi o klucz, ale o czyste szczęście - napisalabym mature z Wosu na 100% gdyby tematem przewodnim były np problemy współczesnego świata, społeczeństwo, polityka, natomiast ze struktur państwa i unii europejskiej jestem bardzo przeciętna bo mnie to po prostu nudzi.
Dlatego też jeśli oczekujecie 100% z matury z polskiego domyślam się, że nie ma w literaturze ani jednego utworu, który uważacie za nudny lub nieciekawy.


Raz: toteż nie rozpaczam nad 80% - acz nie postrzegam jako bufona kogoś, kto choćby językiem angielskim posługuje się dostatecznie swobodnie, by wzbudzać tym podziw, a z matury (za którą po pierwsze - przyjmą go bądź nie przyjmą na studia, po drugie - którą ludzkość postrzega jako najlepszy papierek lakmusowy zdolności w danej dziedzinie, po trzecie - która stanowi w jakimś stopniu punkt honoru dla facsynata tą dziedziną, bo taki test winien rozwiązywać z łatwością, a prawda jest taka, że nieumiejętnie ułożony jest dla najzdolniejszych nierozwiązywalny) otrzymuje sromotny wynik - już nawet nie dla kogoś, kto patrzy z boku, ale dla niego samego. Od matury zależy jednak parę moich najbliższych lat i szlag mnie trafia, gdy widzę na tym egzaminie źle ułożone, niejasne polecenie i fatalny dobór tekstów - a taka była tegoroczna właściwa matura.
Dwa: właśnie ci, którzy literaturę zgłębiają z podziwem, najzdolniejsi, mają w tym miejscu największe kłopoty - i o ile dla Ciebie to po prostu zasługujący na zbycie myślą, że nie tego od Ciebie oczekiwali fakt, dla mnie ta sama rzecz ma wydźwięk paranoiczny i o to się tutaj, według Ciebie przesadnie ambitnie i wywyższająco, plujemy. Poziom rozszerzony winien być konstrukcją dla tych, którzy wiążą swoją przyszłość z językiem polskim, co się równa - mają szansę na docenienie ich wkładu i umiejętności w ten poziom. Dla przykładu Szymborska dostała kiedyś arkusz z własnym wierszem, po czym go nie zaliczyła, bo pisząc, miała na myśli coś zupełnie innego, niźli autorzy klucza.
Trzy: olimpiada też wybitnych nie wyróżnia - brałąm udział w wielu konkursach literackich, prozatorsko-poetyckich, w kilku z powodzeniem, co wciąż nie wymazuje wstydu, który muszę znosić, gdy pytają o mój wynik maturalny, chrzaniąc, że winna to być dla mnie łatwizna.

Ja maturę zdawałem rok temu, nie mam porównania do tego co było dawniej, ale jeśli chodzi o to co jest teraz to trzeba przyznać że egzamin jest łatwy. Zdawałem w sumie 3 egzaminy po podstawówce, po gimnazjum i maturę, jak dla mnie wszystkie te egzaminy to są testy na inteligencję a nie na wiedzę. Prawda jest taka że wystarczy przeczytać tekst który jest załączony do arkuszu i tam są na wszystko odpowiedzi...

Ja na przykład przed rokiem do egzaminu z polskiego nie uczyłem się w ogóle, z lekturami różnie to bywało. Niektóre przeczytałem bo mi się spodobały (np. Potop, Kordian,) a niektórym po przeczytaniu kilku stron powiedziałem dziękuję (np.Lalka, Ludzie Bezdomni...). Na polskim było straszenie że nie czytamy lektur, ale wszyscy dobrze zdawali sobie sprawę z tego że żeby zdać maturę lektur czytać nie trzeba...

Egzamin z angielskiego według mnie też jest nieporozumieniem... Prawda jest taka że w szkole nie uczą języka obcego, ja osobiście uważam że mój angielski jest słaby mimo tego że uczyłem się go przez 7 lub 8 lat... Przez całą podstawówkę miałem francuski, nie umiem nic... 3 lata w liceum niemiecki i nie trudno zgadnąć jak on u mnie wygląda... Ucząc języka obcego nie kładzie się nacisku na to na co powinien być on położony, czyli na to by można było się swobodnie porozumieć z osobą z innego kraju. Powtarza się tylko jakieś wyuczone na pamięć formułki i tak to się kręci... Uczy się słówek które nigdy się nie przydadzą...

Egzamin z wybranego przedmiotu też trudny nie jest. Próbną Biologię bez żadnej nauki zdałem, natomiast przed tym właściwym egzaminem trochę się pouczyłem i miałem coś ponad 75%. Biologia była jedynym przedmiotem maturalnym na który się uczyłem. Zdawałem też geografię na rozszerzonym, nie uczyłem się kompletnie, bo nie musiałem nawet tego przedmiotu zdać by mieć zdaną całą maturę. Zadania w większości były na inteligencję, zdałem na prawie 60%.

Egzaminy ustne to zupełnie inna historia. Polski to jest parodia, gada się wyuczony na pamięć wcześniej tekst. Większość osób ściąga gotowe prace z neta.

Teraz podobno słabo wypadły egzaminy w podstawówce a to znaczy tylko że jest coraz gorzej... Bo te testy są na myślenie a nie na wiedzę. Jednak w naszych szkołach to też jest problem. Uczy się tego by wykuć daną regułkę i nikt nie myśli o tym dlaczego tak jest, po prostu tak jest i tyle, trzeba się nauczyć tego słowo w słowo i nie ma dyskusji. Jeśli chodzi natomiast o to że młode osoby nie znają historii to ja akurat się nie dziwię... U mnie akurat z tym jest dobrze, bo bardzo lubię historię ale w podstawówce nauka skończyła się na II wojnie światowej, w gimnazjum tak samo, w liceum bardzo podobnie, choć zaszliśmy trochę dalej bo nauczycielka zrobiła w 2 lekcje 40 lat i doszliśmy do 1989... Tak więc trudno się dziwić że niektórzy nie posiadają wiedzy o najnowszej historii Polski.

Warto też poruszyć kwestię lekcji WF, dla mnie to co się na ich dzieje to jest parodia. Bardzo dużo osób ma zwolnienie, bo po co się męczyć... Ten przedmiot jest po prostu olewany, duża część osób nie traktuje go poważnie, już niedługo będziemy mieć w Polsce pokolenie XXL. Mnie zawsze to denerwowało bo dla mnie WF to był najważniejszy przedmiot w szkole, to były lekcje na które czekałem cały tydzień.

Rzeczywiście przyjęło się teraz tak że każdy powinien mieć studia. Ja jak na razie nie studiuję nigdzie... Byłem na pewnym kierunku ale zrezygnowałem, bo po prostu mnie to nie interesowało. Teraz nie wiem czy złożę gdzieś papiery. Jeśli mam iść na jakieś studia to tylko na coś takiego co mnie zainteresuje, iść po to tylko by mieć za te parę lat papierek i móc się chwalić że ukończyłem studia to ja nie widzę sensu.

Ale się rozpisałem

W przykładowym kluczu, który został opublikowany na stronach CKE po maturze z Wiedzy o Społeczeństwie, były błędy. Po tym, jak przesłaliśmy Centralnej Komisji Egzaminacyjnej zastrzeżenia naszych czytelników, klucz został poprawiony.

Internauci zgłosili nam, że w przykładowym kluczu z odpowiedziami na pytania z rozszerzonej matury z WOS był błąd.

W zadaniu nr 9 maturzyści mieli napisać, czy podane zdanie jest prawdziwe, czy fałszywe. Zdanie B brzmiało: "Ustawa wyrażająca zgodę na ratyfikację umowy międzynarodowej jest uchwalana przez Sejm większością 2/3 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów oraz przez Senat większością 2/3 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby senatorów". Początkowo przy tym zadaniu autorzy klucza napisali: Prawda. Rację mieli jednak nasi internauci. Poprawna odpowiedź to: Fałsz. Poprawiony klucz jest już opublikowany na GazetaEdukacja.pl.

Nieścisłe pytanie na maturze podstawowej

Nie jest to jedyna nieścisłość, która pojawiła się w kluczu. Kontrowersję wzbudziło także zdanie C z zadania numer 14 z matury podstawowej. Brzmiało ono tak: "Wszystkie prawa człowieka mają charakter niezbywalny, czyli nie można się ich zrzec na czyjąś korzyść." Przykładową odpowiedzią, która pojawiła się na stronach CKE był: Fałsz. Jednak, jak przyznała CKE, zdanie można było zinterpretować w dwojaki sposób. "W świetle teorii prawa, prawa człowieka to prawa podmiotowe, a jako takie mogą być dzielone według różnych kryteriów, np. absolutne i relatywne, majątkowe i niemajątkowe, zbywalne i niezbywalne" - napisała w odpowiedzi na nasze pytania przedstawicielka CKE . W podręcznikach do WOS dominuje jednak "prawnonaturalne ujęcie praw człowieka jako uprawnień przyrodzonych, naturalnych".

"Postanowiliśmy, dla dobra uczniów, przyjąć jedynie drugą interpretację praw człowieka, co oznacza uznanie za poprawną odpowiedź: Prawda" - napisała Elżbieta Tyczko-Kulik z CKE.

To tylko klucz przykładowy

Przesłaliśmy do CKE pytania wypunktowane przez intrenautę o nicku Wosiarz. Otrzymaliśmy odpowiedź. Oto pełna treść wyjaśnień CKE.

CKE zaznacza także, że arkusze odpowiedzi, publikowane na stronach Centralnej Komisji, to jedynie przykładowe rozwiązania. Nie są to klucze, którymi kierują się egzaminatorzy sprawdzający testy maturalne. Oto komunikat CKE:

"Pragniemy wyjaśnić, że publikowane na stronie internetowej CKE rozwiązania arkuszy maturalnych są tylko przykładowymi, uczniowskimi, poprawnymi rozwiązaniami i nie należy ich traktować jako doskonały wzorzec, ani tym bardziej klucz odpowiedzi.

Modele odpowiedzi, stanowiące narzędzie pracy egzaminatorów, sprawdzających prace maturalne, zawierają wiele różnych możliwych poprawnych odpowiedzi oraz niezwykle ważne stwierdzenie, że należy akceptować każdą inną poprawną merytorycznie odpowiedź.

Egzaminatorzy przed przystąpieniem do sprawdzania prac maturalnych przechodzą dodatkowe szkolenie przygotowujące do oceniania rozwiązań zadań z danego arkusza egzaminacyjnego. Każda oceniona praca jest weryfikowana przez drugiego egzaminatora.

Dlatego też jakakolwiek próba oceny prac bez odbycia odpowiedniego przeszkolenia, współpracy w zespole egzaminatorów oraz bez dostępu do kompletnego zestawu przykładowych odpowiedzi i przyjętych sposobów ich interpretowania może prowadzić do fałszywych wniosków."


W razie jakichkolwiek pytań pisz na adres: ajstia@wp.pl lub GG: 4043950 lub 692777552
Pisz nawet, gdy jestem niedostępna, a na pewno odpowiem
Książki mogę przynieść do szkoły, albo wysłać oryginalne zdjęcia dla zainteresowanych.
Książki mogę sprzedać również oddzielnie.

Mam do sprzedania: (POLECAM DLA KLASY PRO-MED lub BIOL-CHEM !!! )

1. TESTY Z EGZAMINOW WSTEPNYCH NA AM I KIERUNKI PRZYRODNICZE - Andrzej Persona - czyli popularne i bardzo przydatne TESTY PERSONY
- chemia, tom I (1973-2002) 20zl
- biologia, tom I i II (1973-2002) 20zl/jedna
- fizyka (1973-2002) 30zl

CENA: 80zl za komplet

2. KSIAZKI DO BIOLOGII

- BIOLOGIA dla klas III LO o profilu podstawowym i biologiczno-chemicznym, Henryk Wiśniewski - stan dobry, zaznaczenia markerem, CENA: 18 zl

- 5 czesci BIOLOGIA - podrecznik dla LO i liceum profilowanych i technikow, praca zbiorowa Krzysztofa Spalika, WSIP - ksztalcenie w zakresie rozszerzonym, pierwsze dwie czesci w
stanie dobrym, 3 kolejne zupelnie nowe, komplet na 3 lata liceum CENA: 100zl

- BIOLOGIA - podrecznik WSIP - ksztalcenie w zakresie podstawowym, pod redakcja Andrzeja Jerzmanowskiego, stan bdb, CENA: 12zl

3. KSIAZKI Z CHEMII

- Chemia ogólna i nieorganiczna, LO zakres rozszerzony, ŻAK wydawnictwo edukacyjne Zofii Dobkowskiej, podrecznik część 1 i 2, Bożena Kałuża, Feliksa Kamińska, stan bdb, CENA: 34zl + gratis 30 arkuszy z ostatnich lat, wypełnionych

- Zbior zadan z chemii dla szkol srednich, Krzysztof M. Pazdro, oficyna edukacyjna,wydanie VII, CENA: 10zl

- Chemia dla licealistów, Chemia organiczna, Witold Danikiewicz, Oficyna Edukacyjna, Krzysztof Pazdro, wyd. III CENA: 20zl

4. KSIAZKI Z FIZYKI

- Fizyka dla szkol ponadgimnazjalnych, ZamKor, Maria Fiałkowska, Krzysztof Fiałkowski, Barbara Sagnowska, stan dobry, CENA: 16zl

-Fizyka z astronomia II, WSIP, wydanie 9, warszawa 1996, Jadwiga Salach, Barbara Sagnowska - stara ksiazka w bdb stanie, ale takie dzialy jak:Astronomia i grawitacja, fizyka relatywistyczna, elektrostatyka, prad staly,magnetyzm sa omowione bardzo dobrze, oddam za CENA: 10zl

-Tablice fizyczno-astronomiczne, wydawnictwo Adamantan, wydanie 2005, stan bdb, CENA: 14zl

- Zbior prostych zadan z fizyki dla uczniow szkol średnich, Krzysztof Chyla, ZamKor, wyd. 2003r. - CENA: 8zl

- Zbior zadan z Fizyki, I klasa liceum ogolnoksztalcacego, Maciej Jenike, wydanie drugie poprawione - CENA: 8zl

- Fizyka -zbior zadan maturalnych, wydawnicotwo szkolne OMEGA, trening przed matura, Barbara Górska, Barbara Józefiak, stan bdb CENA: 18zl

A TU POZOSTAŁE KSIĄŻECZKI

1. KOMPLET KSIĄŻEK DO J. POLSKIEGO< WSZYSTKIE 5 TOMÓW NA CAŁE 3 LATA NAUKI: PRZESZLOSC TO DZIS, w stanie bdb. CENA: 90zl + gratis Czytanie ze zrozumieniem, Anna Kołat (12 arkuszy) polecam pierwszoklasistom !!!

2. JEZYK ANGIELSKI
- ENTERPRISE 4 coursebook - Intermediate, Virginia Evans - Jenny Dooley, cwiczenia wypelnione olowkiem, CENA: 30zl

-Enterprise, student's book, GRammar 4, Virginia Evans - Jenny Dooley, praktycznie niewypelnione, CENA: 20zl

- Oxford Repetytorium z jezyka angielskiego, Danuta Gryca, Joanna Sosnowska, Nowa matura + CD, wogole niewypelnione, CENA: 30zl - bardzo pomocne w przygotowaniu do matury

-Język angielski - poziom podstawowy, Matura 2005, wydawnictwo OMEGA, Ilona Gąsiorkiewicz-Kozłowska + CD, stan bdb, CENA: 10zl

PRZY ZAKUPIE 2 Z POWYŻSZYCH KSIĄŻEK DORZUCE JESZCZE 50 SYTUACJI NA MATURE USTNA Z ANGOLA PODS. I PRZYKLADOWE ODPOWIEDZI

3. JĘZYK NIEMIECKI, poziom pods. Matura 2005, wyd. OMEGA, Violetta Krawczyk, Elżbieta Malinowska, Marek Spławiński, + CD, stan bdb, CENA: 10zl

4. MATEMATYKA DO II KLASY
- zbior zadan do liceow i technikow, zakres pods. i rozsz., Krzysztof Kłaczkow, Marcin Kurczab, Elżbieta Świda, stan dobry CENA: 10zl
- ksiazka tych samych autoro do klasy II, stan bdb CENA:15zl

[ Dodano: Pon Sie 28, 2006 1:12 pm ]
Małe sprostowanie do kompletu ksiązek do Biologi WSiP - 5 czesci - oddam za ok. 70zl zle sprawdzilam cene w sklepie, z gory przepraszam

Rok temu gdy nie byłam jeszcze 100% przekonana czy będę zdawać matme ściągnełam z internetu kilka arkuszy, niestety bez rozwiązań. Dziś robiąc porządki w komputerze natknełam się na nie. Zadania są typowe z zakresu 2008-2009. Szukając odp. nie znalazłam już ani jednego z arkuszy czy karty odpowiedzi. jakby w ogóle nie istniały. Cechy specyficzne to to że każdy z nich na pierwszej str. nad miejscem na wpisanie kodu ma nr. n2 n3 n15 n20 itp.. Do tego w prawym górnym rogu znajduje się litera G. podejrzewam że może to jakieś wydawnictwo. Czy ktoś spotkał się z tymi arkuszami i ma odp. lub wie gdzie są ? podaje przykładowe zadania - arkusz n18 :

Zadanie 1. (7 pkt)
Podstawą ostrosłupa ABCS jest trójkąt równoboczny ABC. Krawędź boczna ostrosłupa AS jest dwa razy dłuĹśsza od krawędzi podstawy i tworzy z podstawą ostrosłupa kąt prosty. Przez krawędź BC poprowadzono płaszczyznę przecinającą krawędź AS w punkcie E tak, że | AE | : | ES | = 1 : 3.Oblicz stosunek pól powierzchni całkowitych ostrosłupów, na które płaszczyzna sieczna podzieliła dany ostrosłup ABCS.

Zadanie 2. (4 pkt)
Ile liczb naturalnych ze zbioru {1,2,3,4,...,2008}nie dzieli się ani przez 4 ani przez 7?

Zadanie 4. (4 pkt)
W pudełku P jest 5 kul: 2 czerwone oraz po jednej kuli białej , zielonej i niebieskiej. Pierwsza gra polega na równoczesnym wyciągnięciu dwóch kul z pudełka P. Gracz wygrywa, jeśli wylosuje dwie kule czerwone . W drugiej grze naleĹśy wyjąć z pudełka P kolejno wszystkie kule. Gracz wygra, jeśli wylosuje kolejno dwie kule czerwone. W której grze prawdopodobieństwo wygranej jest większe ?

Zadanie 5. (5 pkt)
Suma n początkowych wyrazów ciągu liczbowego (an) określona jest wzorem
( n N+ ) .
a) Obliczyć trzydziesty pierwszy wyraz ciągu (an).
b) Na podstawie definicji, wykazać, Ĺśe (an) jest ciągiem arytmetycznym.
c) Wyznaczyć trzy kolejne wyrazy tego ciągu, spełniające warunek: kwadrat środkowego wyrazu
jest o 48 mniejszy od róĹśnicy kwadratów wyrazów z nim sąsiadujących

Zadanie 6. (5 pkt)
W okrąg wpisano trapez, którego podstawą jest średnica. Stosunek sumy długości podstaw trapezu
do jego obwodu równy jest 2/3. Oblicz cosinus kąta ostrego trapezu.

Zadanie 7. (3 pkt)
Rowerzysta przebył drogę z A do B równą 60 km jadąc ze stałą prędkością. W drodze powrotnej, po godzinie jazdy z taką samą prędkością, zatrzymał się na 20 minut, a pozostałą część drogi odbył z prędkością zwiększoną o 4km/h. Okazało się, że droga w obie strony trwała tyle samo czasu. Z jaką prędkością rowerzysta przejechał z A do B?

Zadanie 8. (5 pkt)8)
Dwie wysokości trójkąta ABC, gdzie A=(3, -4), zawarte są w prostych o równaniach
7x - 2 y = 1 i 2x - 7 y = 6 . Oblicz współrzędne pozostałych wierzchołków tego trójkąta.

Zadanie 9. (6 pkt)
Dane jest równanie (m - 2) x 2 - (m + 1) x - m = 0.
a) Dla jakich wartości parametru m R równanie ma dwa róĹśne pierwiastki rzeczywiste, których
iloczyn jest liczbą nieujemną?
b) Dla jakich całkowitych wartości parametru m iloczyn dwóch róĹśnych pierwiastków danego
równania jest liczbą całkowitą?

Zadanie 10. (6 pkt)
Handlarz kamieni szlachetnych postanowił zachęcić jubilerów do korzystania ze swoich usług wprowadzając promocję: przy zakupie powyżej 20 diamentów 4-karatowych cena spada o 2 euro za każdą sztukę. Jeden diament 4-karatowy kosztuje u tego handlarza 200 euro. Kiedy handlarz osiągnie maksymalny zysk, jeżeli do kaĹśdego diamentu dodaje zegarek wartości 15 euro i długopis firmowy wart 5 euro?

BRUDNOPIS

Wszystkie arkusze są w pdf. jeśli ktoś chce mogę wysłać

Ponieważ zagadnienie trudności naszych zestawów maturalnych ciągle powraca, a akurat mam wolną chwilę to postanowiłem co nieco wyjaśnić. Ponieważ problem dotyczy przed wszystkim poziomu rozszerzonego (arkusze na poziomie podstawowym są dość proste), większość poniższych komentarzy dotyczy poziomu rozszerzonego.

Po pierwsze, poziom trudności tegorocznej matury nie jest żadną tajemnicą. Jeżeli zajrzycie do mojego artykułu o maturze
http://www.zadania.info/n/2046989
i przeczytacie jak układa się arkusze maturalne, to powinno być jasne, że poziom trudności tegorocznej matury będzie praktycznie identyczny jak poprzedniej. Wynika to z tego, że CKE już wie jakie mają być wyniki matury, i mają być one bardzo zbliżone do ubiegłorocznych.

Dla większości naszych forumowiczów (którzy są statystycznie zdolnymi uczniami) to oznacza, że matura będzie łatwa. Zatem walka toczy się o dobre wyniki, możliwie bliskie 100%. Aby mieć szanse na taki wynik trzeba praktycznie rozwiązać wszystkie zadania (licząc drobne pomyłki rachunkowe, których nie sposób uniknąć). Oczywiście największy problem będzie z zadaniami trudnymi, których nie będzie dużo, ale będą. I właśnie do tych zadań mają was przygotować nasze próbne matury. Ponadto
  l Najlepszy sposób nauki to rozwiązywanie zadań, których nie umiecie rozwiązać. Rozwiązując zadania, które od razu wiecie jak rozwiązać niczego się nie uczcie (no prawie niczego - ćwiczycie zdolności rachunkowe). Jeżeli naprawdę chcecie się czegoś nauczyć musicie atakować zadania dla was za trudne (to zresztą jest dobra rada na wszystko co będziecie robić w życiu). Jeszcze inaczej, czego możecie się nauczyć rozwiązując 100 zadań typu 'rozwiąż nierówność kwadratową...'? ll Dalszy ciąg tego co pisałem wyżej. Nasze arkusze mają was czegoś nauczyć, a nie ma to być sprawdzian 'ile będziecie mieć procent na maturze''? Z tego punktu widzenia, procentowy wynik z naszej matury niewiele mówi o wyniku jaki będziecie mieć na prawdziwej maturze, która oczywiście będzie o wiele prostsza. Natomiast procenty są dobre, żeby porównywać sobie wyniki z innymi osobami piszącymi te arkusze.ll Zadania w naszych arkuszach nie są zadaniami konkursowymi. Przykład zadnia konkursowego to np. to zadanie
  http://www.zadania.info/322943
  z tegorocznego (chwalonego przez wiele osób) arkusza Pazdro. To jest zadanie na sztuczkę : Jeżeli ktoś ją zna, to zadanie jest banalne. A jak nie zna, to może się zaliczyć na amen. I to jest dobry przykład jak nie powinno wyglądać zadanie maturalne. To zadanie nie sprawdza, czy piszący jest rozsądną osobą, ale sprawdza czy zna tę sztuczkę. Inny przykład, to pojawiające się od czasu do czasu w próbnych zestawach zadanie typu
  http://www.zadania.info/d549/6469111
  (na najmniejszą sumę odległości). To też typowe zadanie na 'sztuczkę' i nigdy nie powinno się pojawić wśród zadań maturalnych.

  Nasze zadania takie nie są. Bywają trudne, ale są do zrobienia, wystarczy trochę wytężyć mózgownicę. I właśnie przy tym wytężaniu najbardziej się uczycie. Powinno wam wtedy stawać przed oczami wszystko co wiecie z danego zagadnienia, a jak za mało wiecie, to się dowiecie z rozwiązania.l
  l Filozofia, o której piszę sprawia, że arkusze te nie nadają się specjalnie dla słabych uczniów. Jeżeli ktoś celuje na maturze w 50%, to rozwiąże tylko najprostsze zadania, a takich akurat w naszych arkuszach zbyt wiele nie ma. ll Zastanawiam się, czy by w przyszłym roku nie zrobić 3/4 poziomów próbnych matur. Dla osób celujących w wyniki ponad 80% i dla tych celujących w 50%. Ale na takie przemyślenia będzie czas później.ll Ja naprawdę wierzę, że osoby które śledzą nasze arkusze próbne będą dobrze przygotowane do ataku na wyniki powyżej 90% i powinny się uśmiać, gdy zobaczą już prawdziwy arkusz.l